Başkanlardan dostluk mesajı

05 Kasım 2015 Perşembe, 14:50

PTT 1. Lig’de 8 Kasım’da yapılacak İzmir derbisi öncesinde Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Ali Erten, Göztepe Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sepil’i ziyaret etti.

Sepil, kulüp binasında gerçekleşen ziyarette yaptığı konuşmada, taraftarın sportif rekabeti birlikte yaşamasının önemli olduğunu dile getirdi.

“Sadece İzmir için değil Türkiye’de de farklı renklerin bir araya gelmesi lazım” diyen Sepil, “Karşıyaka’yı yenersek, diğer takımları yendiğimizden çok daha büyük zevk alacağız. Bu sportif rekabet, bunu da birlikte yaşayabilmek önemli. Bu Türkiye’de uzun zamandır olmuyor, ilk defa iki takım seyircisi birlikte maç seyredecek. İzmir ilkleri yapan şehirdir, bunun Türkiye’ye de yayılması gerekiyor. Herkesin birleştiği, ayrılıkların az konuşulduğu bir ortam yaratmak için umarım bir kıvılcım olur” şeklinde konuştu.

Sepil, iki takımın formasında aynı sponsorun reklamını taşımasının, yapmaya çalıştıkları şeyin bir parçası olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Karşıyaka-Göztepe derbisi, Türkiye’nin en önemli derbilerinden bir tanesi. Pazar günkü maçta hiçbir oyuncu daha önce derbi oynamamış. Bu neyin göstergesi? Kalıcı, başarılı olamamışız. İzmir’in başarılı olması için bu rekabeti anlamlı bir yere oturtmamız lazım. Bu hem İzmir’e hem de iki takıma başarı getirir. Eski günlerdeki gibi bir Göztepe yaratmak istiyoruz, Karşıyaka ile yapacağımız her şey önemli.”

“Adım adım bir noktaya geldik”
Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Ali Erten de iki kulüp arasındaki sıcaklığın adım adım arttığını kaydetti.

Sepil’in basketbolda THY Avrupa Ligi’ndeki Barcelona Lassa galibiyetinde, sevinçlerine orak olduğunu hatırlatan Erten, “Sıcak ortamlarla adım adım bir noktaya geldik. Sportif anlamda rekabetimiz var aynı ligdeyiz. Daha önceki adımlar bir kaç gün sonra sahaya rekabet olarak yansıyacak” dedi.

Erten, rekabetin dostluk içinde de yaşanabildiğini göstermeyi amaçladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“İzmir bunun için çok uygun bir ortam. Uzun seneler sonra taraftarların yarı yarıya izleyeceği bir müsabaka olacak. Bu uzun süredir gönlümüzden geçen bir olaydı ancak bu sene kısmet oldu. Biz burada iki başkan olarak değil taraftarımızla, yöneticilerimizle işin içindeyiz. Bu birden bire olmadı. Müsabakada kazanan ve kaybeden olacak. Belki kaybeden taraf bu süreçten hoşlanmadığını dile getirecek ama biz kendi taraftarımıza güveniyoruz, bu işi destekleyeceklerini düşünüyorum. Bu rekabet aynı zamanda Türkiye’nin en önemli marka değerlerinden biridir. Umarım dostluğumuz güzel şekilde noktalanır. Bundan bizim şüphemiz yok. Klasik ama iyi olan kazansın diyeceğim.”

İki ekibin formasına aynı firmanın göğüs reklamı vermesinin önemli olduğunu vurgulayan Erten, derbinin marka değerinin, kulüplerin oluşturacağı vitrinden çok farklı olduğunu kaydetti.

Erten, kulüplerin başarılı olması için ekonomik yapının güçlü olması gerektiğini belirterek, “Ekonomik kaynaklara ihtiyacımız var. Bunu geliştirmek istiyoruz. Bu derbide oynayan futbolcu yok. Her sene yeni bir takım kurmak, başarınızı gölgelediği gibi sizi çöküşe götüren bir uygulama. Statlarımız yapılıyor. Oraların isim hakları ve alanlarının pazarlanması gibi fikirler çok önemli. Sahada rekabet ederken, tribünde dostluğu başarabilirsek, kalıcı sportif başarılar arkadan gelecektir. Her sene takım yapmak zorunda kalmayacağız.”

Biletler satışa çıktı

PTT 1. Lig’de 8 Kasım Pazar günü yapılacak Karşıyaka-Göztepe maçının biletleri satışa çıktı.

İzmir Atatürk Stadı’nda saat 13.30’da başlayacak karşılaşmanın biletleri, iki takım taraftarı için de 20 liradan satılıyor.

Passolig kartı başvurusu yapmasına rağmen henüz kartı eline ulaşmayanlar, tek girişli “pass kart”la maça giriş yapabilecek.

Mücadeleyi, Karşıyaka taraftarının kapalı, Göztepe seyircisinin ise açık tribünden izleyeceği açıklanmıştı.