O Birliktelik Bu Sezon Yok

28 Mart 2016 Pazartesi, 08:45

Pınar Karşıyaka antrenörü Ufuk Sarıca, Yarısaha’dan Hazal Coşkun’a gündem ile ilgili bir röportaj verdi.

Josh Carter hakkında:

Josh’ın geçen seneki performansı da çok iyiydi. Ncaa ve Siena’daki yıllarında da son derece şut yetisi olan bunun yanında atletik özellikleri de olan bir oyuncu ama maalesef bu sene bir türlü işin içine giremedi. Ben onun buradaki ortamı kaldıramadığını düşünüyorum yani şampiyon olmuş bir takıma gelmek kolay değil. Beklentiler çok yüksek. Onun oynadığı bölgedeki John Diebler’ın performansıyla mukayese edildiği için, daha iyi oynasaydı bile Diebler’la kıyaslandığı için yine yetersiz olarak görülecekti ama o zaman takıma katkı sağlayabilirdi. Bu da olmadı. Bu baskının altında biraz ezildi. Türk Telekom’daki atmosfer ile buradaki atmosfer biraz farklı, yani bugün Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi camia takımlarında oynamanın ya da Anadolu Efes gibi takımlarda oynamanın daha farklı zorlukları ya da baskıları vardır. Bundan dolayı ben yetersiz kaldığını düşünüyorum. Yoksa çok özellikli bir oyuncu, ki ben çok az yanılırım bu konuda, önceki tercihler de ortada. Zaman zaman oluyor böyle şeyler, şu an Josh başka bir takımda çok iyi de oynayabilir. Geçmişte bunun örnekleri var.

Oyun kurucu pozisyonuna yeni transfer yapacak mısınız sorusuna:

Düşünüyoruz. Yani zaten zor ve uzun bir sezon oynuyoruz. Çok talihsiz ve şanssız bir yıl da geçiriyoruz, üst üste geldi her şey. Yabancı hakkımız da var. Bir guard transferi yapmak istiyoruz. Antep maçında büyük bir şanssızlıkla Lazeric Jones sakatlandı, üstüne Fenerbahçe maçı oynadık ve henüz işi masaya yatıramadık, yönetimde de dalgalanmalar ve değişiklikler oldu. Bu konuyla ilgili görüşmemiz ve karar almamız gerekiyor ama 2 haftalık süreçte henüz bunu planlayamadık. Sonuçta bir takviye yapmamız şart.

Gelen teklifler ve Karşıyaka’daki geleceği hakkında:

Bu konuşmalar sezon sonuna yaklaştıkça daha da yoğunlaşan ve hep olan şeyler. Doğruluk payı olan var olmayan da var. Burada sözleşme yeniledim ve istikrara çok inanıyorum. Buradaki hayatımdan önceden de memnundum hala memnunum. Kendini geliştirmeyi seven hep daha büyük hedeflere giden bir insanım. Oyunculuğumda da böyleydim. Bütün sporlara baktığımızda bir takımın bir koçla 4 sene çalışması zordur, Pınar Karşıyaka’da da bunun bir örneği yok. Biz bunu başardık. Ancak geldiğimiz noktadan daha üst seviyeleri hedeflemeli, geçmişteki başarılara yeniden koşan bir yapı oluşturmalı ve kendimizi yinelemeliyiz.

Sezon içinde yaşanılan sıkıntılar hakkında:

Herkesin her zaman arkanızda olduğu bir camia hiçbir zaman olmamıştır, ama biz hedefleri ve çıtayı yükseltip, bu beraberliği yakalayıp şampiyonluğu elde ettik. Yine hatalar yapabiliriz ama bu sene için tam olarak yaşanan sıkıntıları idrak ettiğimizi söyleyemem. İnsan geldiğimiz noktaya üzülüyor çünkü basketbolda elde edilmiş başarılar var, bu başarıları temel alıp üstüne daha sağlam katlar çıkmak lazım. Tribüne de yansıyan bir durum var, teknik bir ton aksilik yaşadık ama o birliktelik bu sene yok. Bu enerjiyi takım ve taraftar daha sonra yönetim hep birlikte oluşturuyor. Geçen sene biz o enerjiyi ortaya koyduk, bu enerjiyi tekrar üretmemiz lazım. Burada herkese görev düşüyor, en kolayı şampiyonluk resminde bulunmak, en zoru şampiyonluk resmine bu camiayı bu takımı taşıyabilmek. Bunu hep birlikte yapabiliriz. Yüksek bütçeler konusunda hiçbir zaman iddialı olmadık ama belli atışlar yapmak zorundayız, kendimizi yenilemeliyiz. Belki bunu ilk defa dile getireceğim ama biz bu sene sadece oyuncuları kaybetmedik. Her sene şampiyon olunmuyor ama hep yarışmacı olmak lazım, o ahengi kaybettiğin zaman olmuyor.