Bi'sen Eksiktin Passolig

Passolig nedir, ne değildir?

09 Nisan 2014 Çarşamba, 16:36

Sporda Şiddet yasasının çıkmasının ardından futbol sahalarında görmeye başladığımız şiddet konularının önüne geçmek için TFF ve İçişleri Bakanlığının ortak geliştirdiği proje Passolig’in internet sitesi passolig.com.tr yayına girdi.

Passolig projesi ile kağıt maç biletine son verilecek.

“Sporda Şiddet yasasının çıkmasının ardından” özellikle sahte bilet uygulamasının önüne geçmek isteyen Türkiye Futbol Federasyonu ve İçişleri Bakanlığı’nın ortak geliştirdiği taraftar kartı sadakat programı Passolig’in internet sitesi yayına girdi. Passolig sistemi ile tüm taraftarlar tek sadakat programından e-bilet satın alabilirken stadyumlara tek kart üzerinden girebilecek. Bunun için Passolig.com.tr sitesine taraftarların T.C. kimlik numaraları ile sisteme kayıt olması gerekiyor. Kaydını yaptıran taraftarlar Passolig kartlarını edinerek biletlerini alabiliyor. kombine bilet sahibi taraftarlar da arkadaşlarını maça göndermek isterse sisteme arkadaşlarının TC kimlik numarası girerek bunu yapabilecek.

KAĞIT BİLET DÖNEMİ KAPANACAK

Sistemle birlikte yasadışı bilet satışlarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Ayrıca projenin tam olarak yayılmasıyla birlikte kağıt bilet dönemi de kapanacak. Taraftarlar Passolig kartları ile sadece bilet de almayacak. Taraftarlar Passolig kartıyla toplu taşıma hizmetlerinden faydalanırken her noktadan bilet satın almak, stadyum içinde nakit para kullanmadan hızlı alışveriş yapmak mümkün olacak.

14 NİSAN’DA AKTİF OLACAK

Türkiye Futbol Federasyonu, futbol maçlarına girişte elektronik bilet (e-bilet) uygulamasının 14 Nisan Pazartesi gününden itibaren başlayacağını açıkladı. Böylelikle, kağıt bilet dönemi kapanırken, yurt genelinde statlara girişler sadece elektronik kart ile mümkün olacak.

SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK?

Artık maçlara girmek isteyen taraftarlar http://www.passolig.com.tr internet sitesi veya özel satış noktalarından PASSOLİG kartlarını alacak. PASSOLİG kartları kişiye özel olacak ve satın alınan elektronik maç biletleri bu kartlara yüklenecek. Taraftarlar kartlarını stadyum kapılarında bulunan elektronik okuyuculara okutarak içeri daha hızlı girebilecekler ve kendi koltuklarında oturabilecekler.

KARTLAR NASIL ALINACAK?

Passolig kartlar ister internetten, ister cep telefonundan http://www.passolig.com.tr’ye girip kolayca alınabilecek. Sporseverlerin kartlarını alabilmeleri için, başvuru formunu doldurup, fotoğraflarını yükleyip, ödemeyi gerçekleştirmeleri yeterli. Sonrasında Passolig kartlar isteyene kurye ile adresine gönderildiği gibi, isteyene de stadyum gişeleri ya da belirli PTT şubelerinden teslim edilebilecek.

MAÇ BİLETİ NASIL ALINACAK?

Passolig Kart sahibi olan taraftarlar ister passo.com.tr bilet sitesi üzerinden, ister gişeden isterlerse de Türkiye genelindeki binlerce noktadan kartlarına maç bileti yükleyebilecek. Kombine bilet sahipleri de Passolig kart sahibi olmalarıyla birlikte, maçları kartlarına tanımlayacak. Satın alınan maçın bilgisi, tüm detaylarıyla kart sahibinin e-posta adresi ile paylaşılacak, cep telefonuna mesaj olarak iletilecek. Ayrıca kart sahipleri stadyumlarda, maç günleri konumlandırılacak el terminalleri aracılığıyla bilet bilgilerinin yazılı çıktısını alabilecek. Kısacası, Passolig kart sahipleri yükledikleri maça ilişkin her türlü detaylı bilgiye (koltuk no, maç saati, maçın oynanacağı tarih, maçın oynanacağı stadyum vs….) ulaşabilecek.

Bunlar bize gösterilmek istenenler. Bir de taraftar gözünden bakalım olaya. Karşıyakalı bir kardeşimiz durumu net olarak açıklamış yazısında aslında;

PassoLig NEDİR?

Gelecek haftaya uygulamaya geçecek e-bilet uygulaması ile birkaç bilgi vereyim size. Bir kere ismi b.k gibi PassoLig koymuşlar adını.

Tabii ki Çalık grubunun Aktif Bank’ı üzerinden gerçekleştiriliyor bu uygulama. İsterseniz kredi kartı olarak da kullanabiliyoruz.

e-bilet nedir? Zararları nelerdir?

e-bilet şudur, her taraftar bu kartı almak zorunda. Yoksa maça gidemiyor. Yani biletix’ten bilet alayım maça gideyim devri bitti. Mesela ben bu sezon hiç futbol maçına gitmedim. Salı akşamı niyetlendim Çarşamba günü KSK maçına gideyim diye. YOOOOOOOOK öyle kafana göre maça gitmek. Önce PassoLig alman lazım. Alayım abi hemen. YOOOOOOK. Yapıştır bakalım önce 15 TL’yi CALIK abine sana kart göndersin. Bitti mi? YOOOOOK. Karşı ödemeli 5,5 TL de kargo parasını uçlan bakalım. Ölsün mü bu kargocular açlıktan. Nasıl dönecek bu çark?

Kartı alırken mutlaka takım seçmek zorundasın. Mesela 20 yaşında bir insansın. Kız arkadaşın takım tutmuyor. Birlikte maça gitmek için kıza PassoLig çıkarıyoruz. Haliyle maça gittiğimiz takımın taraftarı olduğunu yazıyoruz ki maça girebilsin. Şahane mesela kız arkadaşın bundan böyle Galatasaraylı. Ama futbolla falan da hiç ilgisi yok. Mesela kızdan ayrıldın, tamam olabilir. Kısmet değilmiş. Kız Fenerbahçeli birisiyle çıkmaya başladı. Erkek arkadaşıyla Fenerbahçe maçına gitmek istiyor; ama PassoLig’i Galatasaraylı. BOK GIDER! Çünkü Fenerbahçe isterse Galatasaray PassoLig’e sahip hiç kimseyi maça almama hakkına sahip.

Deplasman tribününe giriş yasak, ben de FB tarafına gideyim en azından maçı canlı izleyeyim dersen de YASSSSAAAH hemşerim giremezsin. Ne isi var futbolseverin maçta! Aç televizyonu seyret.

Sezon bitti. Bir sonraki sezon başlıyor. Neyse Allah’tan bizim PassoLig’ler hazır. YOOOOOOK. PassoLig sezonluk. Bayıl bakalım Çalık abine 15+5,5 daha. O da insaflıysa. 50 lira yapsa seneye kim ne diyecek?

Tekrar yazarım bu konuda. Daha bak fişleme işine falan hiç girmedim. Zaten herkes takım tutmak zorunda olması gerçeğine girmiyorum hiç. Yurtdışından gelen adamlar için nasıl olacak bu işler bilen var mı?”

Endüstriyel Futbola Karşı Direnen Tribün Kültürlerinin belki de son tanıkları bizler bu olaya dur diyemezsek artık Tribün denilen bir olgu kalmayacak.