Bu Maç Hiç Bitmesin

12 Mayıs 2014 Pazartesi, 01:56

Karşıyaka ile Yunanistan ekibi Lailapas 84 yıl önce yağış yüzünden yarıda kalan maçı dün Sakız Adası’nda tamamlarken, Ege’nin iki yakasında dostluk köprüsü kuruldu

Karşıyaka ile Yunanistan ekibi Lailapas’ın futbol takımları, 84 yıldır oynanamayan 87 dakika için dün sahaya çıktı, iki ülke arasındaki dostluk rüzgarı esti. Sakız Adası’nın Lelaps (Lailapas) takımı ile KSK arasında 7 Aralık 1930 yılında yapılan maç, şiddetli yağmur nedeniyle 3. dakikasında durdurulmuştu. Yarım kalan maçı tamamlama teklifi, kulüp arşivini incelerken durumu fark eden Yunanistan ekibinin yöneticilerinden geldi.

Maça özel formalar
Karşıyaka dostluk adına atılan bu adıma karşılık verdi. Ve 84 yıl sonra iki takım dün 87 dakikalık randevu dün Sakız’da gerçekleşti. Bu maç, iki takımın yeşil sahadaki mücadelesinden öteye yıllarca birlikte yaşamış iki kültürün buluşmasına da sahne oldu. Binlerce Karşıyakalı, üzerinde Yunanca ve Türkçe ‘Dostluk Kazansın’ yazılı yeşil-kırmızılı formalarla Sakız’a akın etti. Sakız Adası’na katamaranla 200 kişilik taraftar gurubuyla geçen Kulüp Başkanı Fatih Diniz’e yolda Alaybey semtinde yaşayan bir grup taraftar plaket verdi.

Akpınar da oradaydı
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da özel bir yatla Sakız Adası’na geldi. KSK eski kulüp başkanı Hüseyin Çalışkan ile yeşil-kırmızılı kulüpte geçmiş dönemlerde yöneticilik yapan Tayfun Yelkenbiçer, Selahattin Sakıpağa, Ahmet Diker de tarihi maç için komşu adaya gelenler arasındaydı. Sabahın erken saatlerinde Çeşme Limanı’ndan tekne, yat ve katamaranlarla Sakız Adası’na geçen geçen Karşıyakalılar, yol boyunca telazüratlarla havaya girerken, tatlı bir sürprizle karşılaştı.

Sıcak bir karşılama
Yunanlı futbolseverler Karşıyakalıları, maça özel hazırlanmış dostluk mesajı içeren formalarla karşıladı. Karşıyaka ve Lailapas taraftarları gün boyunca el ele dostluk şarkıları söylerken, Sakız festival havası yaşadı. İzmir’den Sakız’a gelen Karşıyakalılar, Yunan esnafının da yüzünü güldürdü. Restorantlar, cafeler, tavernalar KSK’lilerle dolup taşarken bol bol alışveriş yapan taraftarlar ekonomik krizdeki komşu halkına bir nebze olsun destek olmuş oldu.

Büyükelçi de izledi
Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Teodor Çakiris de maça geldi. İki ülke arasındaki dostluğa katkı sağlayan bu güzel organizasyonu BBC, A Haber, Habertürk, CNN Türk, El Cezire TV kanalları takip etti ve izleyicilerine zaman zaman canlı yayınlarla duyurdu. Sakız Belediyesi önünden her 10 dakikada bir maçın oynanacağı Fafalion Stadı’nda otobüs kaldırıldı. Taraftarlar stada rahatlıkla ulaştı ve 3 bin 500 kişi kapasiteli stattaki tarihi randevuya 5 euro ödeyerek tanıklık etti.

Konserlerle coştular
Karşıyaka Teknik Direktörü Yusuf Şimşek eşi Nilüfer ve çocukları Deniz Naz ve Yusuf ile birlikte Sakız Adası’nda hem tatil yaptı hem de KSK’nin başında bu önemli dostluk maçında boy gösterdi. Maçtan sonra Fafalion Stadı’ndan Sakız Adası Stadı’na geçen taraftarlar, burada Gerasimos Andreatos ve Dilek Koç’un verdiği YunanTürk konseriyle coştu. GÖKHAN ÖZYURTLU YENİ ASIR