Bu utanç bitsin

31 Mart 2017 Cuma, 08:32

2009’da yeni stat için ayağa kalkan İzmir, sürekli engellere takılırken, aynı süreçte diğer kentlerde 17 stat tamamlandı. Karşıyaka ve Göztepe statları belediyelerin açtığı davalara takıldı
İzmir’de yaşanan stat sancısı engellemeler yüzünden bir türlü dinmezken, 10 yıldır yaşanan süreç, kent için büyük bir utanca dönüştü. Karşıyaka ve Göztepe’ye yapılması planlanan statlar ve Alsancak Stadı’nın baştan aşağı yenilenmesi konusunda, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan hamleler, sürekli bir engelle geciktirildi. İlk olarak 2009 yılında İzmir’in kuzeyine ve güneyine iki stat yapılması konusunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun verdiği sözün üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen, Türkiye’nin üçüncü büyük kentine yeni statlar kazandırma konusunda atılan adımlar, engellemeler yüzünden sonuçsuz kalırken, diğer kentlerde aynı süreçte 17 stat tamamlandı.

MAHKEMEYE GİTTİLER
Yeni statların yapılacağı yer konusudaki uzun tartışma sürecinin ardından, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bütçeye aldırıp, TOKİ tarafından ihalesi yapılan, Karşıyaka Yalı ve Göztepe Gürsel Aksel Stadı’nın bulunduğu yerlerde yapılacak statlara, önce yerel yönetimler dava açtı. Bu süreçte, kulüplerin yaşadığı stat sıkıntısı, İzmirlilerin stat konusundaki isteği ve yaratılan kamuoyu baskısı yerel yönetimlere geri adım attırdı. Ancak, Ankara 18. İdare Mahkemesi’ndeki dava geri çekilmeyince, ihale iptal kararı çıktı. Bu karar üzerine Göztepe Stadı yeniden projelendirilirken, Karşıyaka Stadı için Danıştay süreci beklendi. Ancak 3 yıllık zaman kaybı sonunda oluşan fiyat farkı yüzünden Karşıyaka Stadı ihalesi de iptal oldu.

HERKES STADINA KAVUŞTU
Karşıyaka ve Göztepe statları için yeni ihalelerin bugün ve yarın yapılması planlanırken, Göztepe Stadı’nın projesine askı süresinin son gününde Şehir Plancıları Odası’ndan itiraz geldi. Sadece Göztepe değil, Alsancak Stadı’nın yenilenme projesine de son gün İzmir’de şahsi itirazda bulunuldu. Bu da kentte stat konusunda “Yeni bir mahkeme süreci mi başlayacak kaygısı” yarattı. Oysa İzmir’de bunlar yaşanırken, İstanbul 3, Antalya 2 yeni stada kavuşurken, Ankara, Trabzon, Bursa, Mersin, Sivas, Erzurum, Afyon, Gaziantep, Kayseri, Şanlıurfa, Eskişehir ve Konya modern futbol mabetlerine kavuştu. Adana, Malatya, Sakarya, Samsun, Batman, Diyarbakır, Manisa Akhisar ve Turgutlu, Kocaeli, Giresun ve Hatay statlarının yapımı tamamlanmak üzere.