Dere Yatağına Stat Olmaz

31 Temmuz 2014 Perşembe, 10:18

İzmir Milletvekili Aydın Şengül, Yeni Asır Gazetesi muhabiri Duygu Ergüden’e verdiği röportajda İzmir gündemini değerlendirdi. Ak Parti’nin İzmir’deki konumundan kentin sorunlarına kadar bir çok konuya değinen Şengül, İzmir’in yıllardır kanayan yarası olan Karşıyaka’daki stad tartışmaları hakkında da konuştu.

İzmir Milletvekili Aydın Şengül ile doğa ile iç içe olan evinde İzmir gündemini konuştuk. Son günlerde gündemden düşmeyen Karşıyaka’daki stad tartışmaları hakkında da konuşan Şengül, belediyenin Örnekköy’de yapmayı istediği stad için “Dere yatağının üstüne stad olmaz” dedi.

Akpınar araştırma yapsın
– Karşıyaka’daki stat tartışmasına siz de katıldınız. Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın Örnekköy ısrarı devam ediyor. Bir yanda da Bakanlık, stat için yenileme çalışmalarına başladı. Neden Örnekköy’e yapılmasın diyorsunuz?
Olayı net bir şekilde ortaya koymak gerekiyor. Sayın Akpınar, neyin ne olduğunun farkında değil. Öncelikle açıklama yapmadan önce bir araştırma yapmasını öneririm. Örnekköy ile ilgili zemin etüdlerini yaptırsın. Fizibilitelerini çıkarsın. Biz daha önce o zamanki Bakanımız Suat Kılıç ile birlikte Örnekköy’de bir çalışma başlattık. O zaman Cevat Durak başkandı. Biz de ilk etapta stadı oraya yapmak istedik. Ancak Örnekköy Stadı’nın yapılacağı yer, derenin alüvyonları sürekli yığmasıyla oluşmuş. Altından tamamen dere geçiyor. Dere stadın altından geçmek zorunda kalacak. Ve dere yatakları 50-70 yılda bir ciddi bir debiye sahip olur. Önünde ne varsa silip süpürür. Ayrıca o zemini sağlamlaştırmak için maliyetleri yüksek tutmamız gerekecekti. Biz orada 20 bin kişilik stad için 100 bin kişilik stadın masrafını yapacaktık. Böyle bir kamu kaynağı yok.

– Başkan Akpınar Örnekköy’deki stadı gerekirse kendilerinin yapacağını ifade etti.
Nerede belediyenin parası? Önce gidip belediyenin borçlarını ödesin. Olmayacak şeyleri konuşmakla işler yürümüyor. Karşıyaka’nın öyle bir kaynağı yok. Onlar elemanlarının maaşlarını ödesinler. 15 bin kişilik stat için trafik olur diyorlar. İki haftada bir maç olacak. Ve gelenler daha çok Karşıyakalı olacak. Karşıyakalıların çoğunun evleri yürüme mesafesindedir. Gerçek hayatı bağdaştırıp düşünmüyorlar. Ayrıca bizim stadın altına yapacağımız dükkanları Karşıyaka Spor Kulübü’ne vereceğiz. Ve Kulübe 6-7 milyon TL gelir getirecek. KSK bağımsız olacak.

Spor kulüpleri haklarını savunsun
– Göztepe Kulübü için de aynı tartışmalar söz konusu.

Bunlar semtin taraftarlarına hitap edecek butik statlar olacak. Orası da neden olmasın? Biz İzmirliye söz verdik. Sözümüzü yerine getirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Spor kulüplerinden de kendi haklarını savunmalarını bekliyoruz. O kadar sessiz sakin kalıyorlar ki bizden çok siyasetçi oldular. Göztepe ve KSK kendi içlerine kapanmışlar. Bizim kimseye zorla stat yapacak haklimiz de yok. Biz siyasi kaygıya girmiyoruz. Onları 1. Lig’de görmek istiyoruz.

Kaynak: DUYGU ERGÜDEN (YENİ ASIR)