Dixon Transferindeki Sorunlar

02 Temmuz 2015 Perşembe, 20:39
Fenerbahçe Ülker Genel Menajer Yardımcısı Ömer Onan, Kostas Sloukas’ın ima töreni sırasında “Bobby Dixon neden açıklanmıyor?” sorusuna “Bazı pürüzler var, hallediyoruz.” yanıtını verdi.
Onan’i detayına inmediği pürüzler çok küçük sayılmaz. Öncelikli olarak Bobby Dixon’un Türk vatandaşlığına geçmiş olması ve Milli Takım’da oynaması gerekir ki kendisine Türk oyuncu lisansı verilebilsin. Oysa Dixon’un vatandaşlık işlemi, seçimlerde ortaya çıkan yeni tablo sonucunda istendiği hızda devam etmiyor. Kaldı ki Türk pasaportunu almış olsa da, milli maç oynaması bekleyecek ki Fenerbahçe’de Türk olarak oynayabilsin. Transfer 31 Ağustos’ta sona ereceği için vatandaşlık işlemlerinin ve oynaması gereken milli maçın bu tarihte önce olması gerekiyor. Bu tarih kaçırılırsa ise Dixon bir mahalli takım adına lisans çıkaracak ve 3 haftalık bekleme süresinden sonra Fenerbahçe’ye transfer olacak. Bu konular bir şekilde halledilir.
Gelelim büyük pürüze… Statüye göre takımlar en fazla bir devşirme oyuncuya Türk oyuncu lisansı çıkarabiliyor oysa Fenerbahçe’de bu statüde Emir Preldzic var. İkisinin birden takımda kalması durumunda Fenerbahçe, Bobby Dixon’u yabancı statüsünde oynatacak ki Fenerbahçe bunu istemiyor. Fenerbahçe’in planı 1.6 milyon Euro sözleşmesi bulunan Emir Preldzic’i gönderip devşirme kontenjanını Dixon için kullanmak ancak sözleşmeyi feshetmesi için Preldzic’in anlaşacağı kulüple, devam eden sözleşmesi arasındaki fark sorun yaratıyor.
Özetle… Dixon’u açıklanmayışının arkasında ikisi küçük, biri büyük üç pürüz bulunuyor.
Kaynak: BasketFaul
Son anda değişen yönetmeliğe itiraz ettik mi?  Çünkü tam transfer sezonunda böyle bir karar alınması kafaları karıştırıyor. Karar itiraz etmemiz gerekiyor. Çünkü normal şartlarda Dixon transferinden 400 bin dolar bonservis almamız gerekiyordu. Yani bir oyuncu parası demek.