Düşen Sadece Futbol Takımıdır

09 Mayıs 2016 Pazartesi, 23:09

Karşıyaka’nın 2’nci Lig’e düşmesi nedeniyle yazılı bir açıklama yapan 1912 Karşıyaka Derneği, “Düşen futbol takımıdır, Karşıyaka markası değildir” dedi.

Yaklaşık 40 milyon TL’ye yaklaşan borç yükü, transfer yasağı ve gelecek sezon altyapı oyuncularından oluşacak bir kadroyla mücadele etme tehlikesiyle kendisini 2’nci Lig’de bulurken hafta sonunda yapılacak olağanüstü kongre öncesi henüz başkan adayı bile bulamayan camiayı gerçekçi hareket ederek birlik olmaya çağıran, “Büyük Karşıyaka camiasına” başlıklı açıklama şöyle:

“Son 13 yıldır aralıksız mücadele ettiğimiz PTT 1’inci Lig’e ne yazık ki veda ettik, içimiz yanıyor. Ancak unutmamalı ki küme düşen profesyonel futbol takımıdır, Karşıyakalılık ve KSK markası değildir. Karşıyakalılık ve KSK markası 1’inci Lig’de ya da amatör kümede bulunmakla, parayla pulla ölçülebilecek değerler değildir. Onların arkasında 104 yıllık bir tarih vardır, yürek vardır, Kurtuluş Savaşı ile Zühtü bey ve arkadaşları vardır, Türkiye’de sadece 3 takıma formasında taşıma onuru verilen Ay Yıldız vardır. KSK sadece bir futbol takımından ibaret değildir. Basketbol, voleybol, yelken ve tenis altyapılarında hem ülkemize sporcu yetiştiren, hem de yarışmacı takımlarıyla zaferden zafere koşan bir spor kulübüdür. Daha geçtiğimiz sezon basketbol takımımızın kendi bütçesinin 4-5 kat büyük takımları geride bırakarak elde ettiği şampiyonluk unutulmasın. Camialar böyle günlerde belli olur. Gerçekten büyükseniz sendelersiniz, hatta bugünkü gibi küme de düşebilirsiniz, ama başınızı dik tutmasını ve tekrar ayağa kalkmasını da bilirsiniz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Çalışmadan yaşamayı seçen milletler önce istikballerini ve sonunda istiklallerini kaybederler.’ Suçlu aramanın ne gereği var, ne de anlamı. Zira hepimiz suçluyuz. 40 milyon TL borç bir günde mi oldu? Versin holding, versin Erdal Acar, versin birileri. Daha 4 ay önce göreve gelen Başkan Fatih Diniz ve yönetimi bu sonuçta en günahsız, en masum olanlarıdır. Durumu bile bile, ateşten gömleği giymekte tereddüt etmemişlerdir. Artık gerçekçi olmak zamanıdır. Geçmişle hesaplaşma günü değildir. Karşıyaka Spor Kulübü’ne gönül veren herkesin bugün birlikte hareket etme günü olduğunu bir kere daha gösterme günüdür.

Çağdaş bir görünüme kavuşan yeni tüzüğümüz doğrultusunda yepyeni bir anlayışla şubelerimizi ve altyapılarımızı denk bütçelerle güçlendirelim. Gerekirse 2’nci Lig’de biraz nefeslenelim, ancak mutlaka daha sağlam bir şekilde hedefe koşalım.

Biz 1912 Karşıyaka Derneği olarak, bundan önce de olduğu gibi her türlü desteği vermeye hazırız. 100’üncü yılımızda tamamen derneğimiz üyelerinin katkılarıyla yaptırılan ve kulübümüze hediye ettiğimiz futbol altyapı ve lojman tesis binası gibi sonrasında da elde edilecek her türlü gelirin, kuruşuna kadar altyapıya harcanacağı esasına dayanan bir yönetim anlayışıyla futbol altyapı şubesini tamamen yönetmeye talip olduğumuz gibi, son olarak voleybol şubesine de gücümüz yettiğince maddi kaynak sağlamada olduğu gibi yeşil kırmızı renklerin yanında olmaya devam edecektir. Çünkü 1912 Karşıyaka Derneği; yeşildir, kırmızıdır, kulübünün aşığıdır.”