Federasyon Sabrımızı Zorluyor

04 Mayıs 2016 Çarşamba, 11:21

Ertelenen Galatasaray Odeabank maçını Federasyon Büyükçekmece maçından 48 saat sonrasına koyması tepkilere neden oldu. Şube yönetimi konu hakkında bildiri yayınladı.

Kamuoyuna önemle duyurulur;

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun yönergelerin gereklerini uygularken, tüm takımlara eşit mesafede olmayışını kınıyoruz. Federasyon, ertelendiği 3 hafta öncesinden belli olan Galatasaray Odeabank müsabakasının programını, son güne kadar açıklayamamıştır. Federasyon, sürekli ertelediği ve daha sonrasında yapmaya çalıştığı planlamada, Galatasaray Odeabank karşılaşmasını ligin son haftasının oynanacağı ve Play Off için en kritik dönemde araya sıkıştırmıştır. Bu durum maalesef takımımız için ciddi olumsuzluklara neden olmuştur. Bu planlamaya göre oynayacak olduğumuz 2 maçın arasında sadece 48 saat zaman vardır. Ancak rakip takım bize nazaran kendi evinden 1 gün daha fazla dinlenme imkanı bulacaktır.

Gerek Play Off’a girme, gerekse sıralamada en iyi yeri alma konularında birbirleriyle mücadele eden takımlara tanınan haklar eşit olmamakla birlikte, sezon başından bu yana saha içi ve saha dışında takımımız aleyhine gerçekleşmiş hatalara karşı sessiz kalmış olsak da, son yapılan bu uygulama sabır sınırlarımızı zorlamıştır.

Basketbol Federasyonu’nun 6 güne 3 maç sığdırma isteği bizleri oldukça zorlamıştır. Kaldı ki, 29. Hafta Demir İnşaat Büyükçekmece müsabakasını 5 Mayıs Perşembe günü olarak açıklayan Federasyon, sadece 48 saat sonrasında oynayacak olduğumuz Galatasaray Odeabank’ın aynı hafta maçını 4 Mayıs Çarşamba gününe koymuş olması, Play Off mücadelesi veren 2 takıma eşit haklar tanımaması anlamı taşımaktadır.

Takımımıza 5 Mayıs Perşembe akşam deplasmanda oynayacağı maçın ardından, yine deplasmanda 7 Mayıs Cumartesi günü yeni bir karşılaşma oynatmak belki yönergelere göre doğru olabilir. Ancak rakibe fazladan dinlenme imkanı tanınıyorsa karar, “Tüm takımlar eşittir” ilkesine derin bir darbe vurmaktadır. Sonucu her ne olursa olsun, hakkımızı her alanda arıyor olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Karşıyaka Spor Kulübü
Basketbol Şube Yönetimi