Hedefim Türkiye Şampiyonluğu

26 Şubat 2014 Çarşamba, 09:29

Beko Basketbol Ligi ekiplerinden Pınar Karşıyaka’nın başantrenörü Ufuk Sarıca, “Sezon başında koyduğumuz hedefleri yakalamak için bir yabancı transferi yapabiliriz” dedi.

Sarıca, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun resmi internet sitesinde yer alan açıklamasında, Pınar Karşıyaka’nın Türkiye Kupası’nın ilk defa kazanmasının gururunu yaşadıklarını belirterek, “Kulüp ve taraftar olarak hepimiz büyük bir sevinç içindeyiz. Kendi adıma da son derece gururlu olduğumu söylemek istiyorum” dedi.

Geçen sezon Avrupa Challenge Kupası’nda dramatik bir final oynadıklarını kaydeden Sarıca, ligde de Fenerbahçe’yi çeyrek finalde elediklerini, bu başarıların kulübün içindeki inancı arttırdığını bildirdi.

Sarıca, bütçelerini adım adım yukarı çekmeleri gerektiğini, ana sponsorlarının yanı sıra yan sponsorlar da bulmaları gerektiğini belirterek, “Geliri hedeflere giderken lazım olan gücü arttırmak lazım. Geçen sene bunu tam olarak yapamadık. Eurocup için ilk hedef son 32’ye kalıp yapabilirsek ilerlemekti. Kadroya ve rotasyona bakarsak hafta arası-haftasonu maçı yapıyoruz aylardır. Beko Basketbol Ligi gibi herkesin herkesi yenebildiği denk bir ligi, Türkiye Kupası’nı ve Eurocup’ı bir arada götürebilecek bir rotasyona sahip değiliz. Eurocup’ın ikinci grubunda 6 maçın 5’ini 3 yabancıyla oynadık. Türk oyunculardan sakatlık oldu. Dar rotasyonda sakatlık önemli bir kayıp oluyor. Son maça kadar getirdik, son 16’ya da kalabilirdik. Elenen takımlara baktığımızda önemli takımlar arasında elenenler var. Bu bakımdan erken elendiğimizi düşünmüyorum. Burayı geçsek sürpriz olurdu” denildi.

Bundan sonra sadece tek kulvarda mücadele edeceklerini kaydeden Sarıca, “Haftada bir maça düşeceğiz. Daha fazla dinlenme, çalışma imkanımız olacak. Kadromuz sıkıntılardan arınacak. Ama sezon başında koyduğumuz hedefleri yakalamak için bir yabancı transferi yapabiliriz. Kısa rotasyonuna takviye yapmak istiyoruz” dedi.

Sarıca, Pınar Karşıyaka taraftarının büyük bir güç olduğunu dile getirerek, “Karşıyaka ile anlaştığımda bana hedefimin ne olduğunu, İzmir’e neden geldiğimi soruyorlardı. Ben de onlara bu kentin bir basketbol şehri olduğunu söylüyordum. Karşıyaka forması da giymiştim ama kısa süreli olduğu için enerji bu kadar yoğun değildi. Şu anda iki sezon sonucunda ortaya çıkan bir sıcak diyalog ve sinerji var. İzmir’de maçlar kimse için kolay değil. Bu gücü arkamızda hissetmek önemli bir avantaj” ifadelerini kullandı.

Beko Basketbol Ligi’nde Pınar Karşıyaka ile şampiyonluk yaşamak istediğini bildiren Sarıca, “Euroleague’de iyi bir takımla final four oynamak ve şampiyon olmak bir antrenörün kendisine koyabileceği en önemli hedef. Her Türk antrenör için Milli Takım’ı çalıştırmak önemli bir gururdur ve hedeftir. Son olarak İtalya veya İspanya’da önemli bir takımda antrenörlük yapmak isterim” şeklinde konuştu.