Herkesi Çıldırttı

10 Şubat 2016 Çarşamba, 02:42

Kocaoğlu’nun belediye meclis toplantısında, Karşıyaka ve Göztepe statları için yaptığı küçümseyici yorum, İzmirlileri isyan ettirdi.

İzmirliler, Karşıyaka ve Göztepe’ye Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan, ancak inşaatı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı dava yüzünden durdurulan iki stat için, yeniden harekete geçilmesini heyecanla beklerken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun statlarla ilgili sözleri gündeme bomba gibi düştü. Önceki akşam yapılan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, “Sanki iki stat İzmir’i kurtaracak. Sanki İzmir’e çok önemli bir şey yapılıyor” ifadesini kullanmasından, Kocaoğlu’nun statların yapımını önemsemediği anlamını çıkaran taraftarlar Büyükşehir Belediyesi’ne ateş püskürdü. Kocaoğlu’nun statlarla ilgili tavrını, AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ ve bazı kulüp yöneticileri eleştirirken, taraftarlar sanal alemde belediyeyi bombardımana tuttu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na, seçildiği iki dönemde de seçim bildirgesinde “İzmir’in güneyine ve kuzeyine birer stat yapma vaadi” bulunduğunu hatırlatan taraftarlar, Kocaoğlu’na, “Madem çok önemli değildi… İzmir’i kurtarmayacaktı, neden seçim bildirgene statları koydun” sorusunu yöneltti. Bazı taraftarlar Kocaoğlu’nun statlarla ilgili gerçek düşüncelerini nihayet ortaya koyduğunu vurgularken, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin statların yapımını durduran davadan feragat etmek bir yana, Danıştaya yaptığı temyiz başvurusunda, TOKİ ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında yapılan, bu statların yapımıyla ilgili protokolün iptalini bile istediği ifade edildi.

Topu taca atmasınlar

Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Fatih Diniz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, “İki stat İzmir’i mi kurtaracak?” şeklindeki sözlerini değerlendirirken, İzmir kulüplerinin durumunu hatırlattı ve bu sözlerin topu taca atıp siyaset yapmak olduğunu söyledi. Diniz, “Göztepe maçlarını Manisa’da oynuyor, biz Buca’da oynamak için girişimlerde bulunuyoruz. İzmir’in tabi ki tek problemi stat değil. Tüm dünyada olduğu gibi biz de stat ve çevresini gelir kaynağı olarak görüyoruz. Bundan yararlanmak önemli çünkü statlar bir değer ve değeri paraya çevirmek gerekiyor. Sayın Aziz Kocaoğlu’ndan beklentimiz bir an önce açılan bu davanın geri çekilmesi ve inşaatın yeniden başlamasının sağlanması. Yoksa bu sözler topu taça atarak siyaset yapmaktır.”

O statlar geleceğimiz

Karşıyaka Spor Kulübü Divan Kurulu Başkanı Cihan Büyükoral, Aziz Kocaoğlu’nun “Sanki iki stat İzmir’i kurtaracak” şeklindeki sözlerini büyük bir şaşkınlıkla karşıladığını belirterek, statların iki kulübün geleceği olduğunu söyledi. Stat projesini 2012 yılında, kulüp başkanlığı döneminde Karşıyaka camiasına büyük gurur ve mutlukla sunduğunu ve bu projeyi KSK’nin geleceği olarak gördüğünü ifade eden Büyükoral, “Gelinen süreçte Sayın Kocaoğlu’nun görüşleri ortadadır. Karşıyaka’mızın geleceği bu stattır. Ben de Karşıyaka Spor Divan Kurulu Başkanı ve bu projeyi kulübümüze sunan başkan olarak bu görüşümün takipçisi olmaya devam edeceğim. Camia merak etmesin!” dedi.

Dağ’dan bombardıman

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na, “Sanki İzmir’in tek sorunu statlar… Bu iki stat İzmir’i kurtaracak mı?” sözleri nedeniyle Başkentten de büyük tepki geldi.

Statlar konusunda ilk günden bu yana büyük çaba harcayan Ak Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, “Sayın Büyükşehir belediye başkanımız aslında itiraflarda bulunuyor. Bu iki stat İzmir’i kurtarmaz çünkü bu zihniyet bu şehri yönettikçe İzmir’in sorunlarını çözebilmesinin mümkün olmadığı bir kez daha görülmüştür. Bu iki stat İzmir’i kurtarmaz ama Göztepe ve Karşıyaka kulüplerine büyük fayda sağlar. Belki bu iki stat İzmir’i kurtarmaz ama Göztepe ve Karşıyaka kulüplerinin taraftarlarının maçlarını kendi evlerinde oynamalarını sağlar. Gelin inat etmeyin. Statlara engel olmayın. İzmir’in spor kulüplerini bir inat uğruna yok etmeyin” dedi.

Stat inşaatlarının durdurulduğu günden itibaren, Büyükşehir Belediyesi’ne davadan feragat etmesi çağrısı yaptıklarını, ancak “Büyükşehir Belediyesi’nin kararı verilen davadan feragat edilmez” dediğini hatırlatan Dağ, “Bu davadan feragat edilir. Bunu söyleyen Büyükşehir ya hukuktan bir haber, ya da yine İzmirlinin aklıyla alay etmektedir. Ayrıca Büyükşehir davadan feragat etmek bir yana, stat ihalelerinin iptali talebiyle yetinmemiş, Danıştay’a yaptığı temyiz başvurusuyla Gençlik Spor Bakanlığı ile TOKİ arasında ki stat yapım protokolününde iptalini istemiştir. Bu konudan sıkıldığını ifade eden sayın başkan emin olsun ki biz ondan daha fazla sıkıldık. Ama konuyu konuşmaktan değil, Göztepe’mizin ve Karşıyaka’mızın maçlarını evlerinde oynamalarını sağlayacak, iki kulübe maddi destek getirecek statların gecikmesinden sıkıldık” diye konuştu.

Söylemler ayrı, eylemler ayrı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na, statlar konusunda sorularını gazete ilanıyla yönelten Göztepe Hizmet Derneği de “Statlar İzmir’i mi kurtaracak” ifadesine sert tepki verdi. Göztepe Hizmet Derneği Başkan Vekili Teoman Tekin; “Aziz Kocaoğlu ile ilgili gazetelere ilan verdikten sonra çok olumlu bir geri dönüş yaşadık. Biz gerekli tepkimizi o şekilde ortaya koyduk. Aziz Kocaoğlu, her platformda kulüplere destek vereceğini, davaları geri çekip engel olmayacağını söylüyor. Ancak söylediği şeyleri gerçekleştirmiyor. Biz de ileriki günlerde yönetim kurulu olarak toplanıp, net bir şekilde tepkimizi yeniden ortaya koymayı düşünüyoruz” dedi. Göztepe Hizmet Derneği Üyesi Armağan Barın ise “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yaklaşımları İzmir’e yakışmıyor. İnanılır gibi değil” diye konuştu.

Taraftar patladı

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun “İzmir’i iki stat mı kurtaracak?” sözleri taraftarları çileden çıkardı. Taraftarlar, sert ifadeler kullandı. Bazı yorumlar: 

DOC: Başkan, sonunda çıkarmışın hislerini stadlara izni bir an önce ver yoksa nefreti katlıyorsun daha da. 

YAVUZ: Tramvay kurtarır. İzmir’i de seni de… 

TOPRAK: Senin için sıkıntı yok geç televizyonun karşısına aç digitürk 79. kanalı tamam. Eğer Tokat’lıyı belediye başkanı yaparsan olacağı bu müstehak bize. 

C. GÜRSOY: Sen İzmir’in başına gelen en büyük kötülüksün KOCAOĞLU. yeter, engel olma şu şehre!!! 

İZMİRLİ: Tokatlı olduğun için konunun öneminin farkında olmaman normal. Allah senden ve zihniyetinden kurtulduğumuz günleri göstersin inşallah bu şehire. 

KSK1912: Sana oy veren eller kırılsın be başkan… Ulan Türkiye’nin en iyi stadlarını sadece deplasmanlardamı göreceğiz.. Aciz Başkan… 

akbey: Tamam siz kurtarın o zaman. Sporun ve sporcunun düşmanı Kocaoğlu. İzmir’in sporu dibe vurdu sayenizde bravo. 

Kuzey yıldızı: Hadi statları geçtik haklısın diyelim ya diğer icraatların sence çokmu düzgün ve halka hizmet ediyor. Hizmetleriniz halkı memnun etmiyor. Böyle belediyecilik olmaz arkadaş. Her icraatıyla spora ve sporcuya karşı olan başka bir belediye varmı acaba ülkemizde. 

Kaf-Sin-Kaf: Tramvay yapmak senin işin futbol için stat yapmamak başkasının işi. Sen zaten yapmıyorsun onu biliyoruz da yapana da engel olma artık! 

AlAyBey: Kenti kur taracak tek proje tranvay!.. Kenti yaşanmayacak hale soktunuz!. Sen git Fenevbahçe ve Tokat’ın sorunları ile ilgilen. Bırak İzmir’e bu ulu çınar kulüplere bir çivi çakan var. Karışma gerisine… Yandaşlarınla birlikte o makamlarda son günlerin merak etme. İzmirli unutmaz gerektiği zaman cevabını verir! 

TC E. Işıldar: İzmir’in senin gibi dar görüşlü bir başkanı olmasından utanç duyuyorum. Ne demek 2 stadmı izmiri kurtaracak. Birçok belediyenin yaptıkları stadlardan haberin yok mu? Bir belediye başkanına bu sözler yakışıyor mu?