Herşey Bir Hayal ile Başlar

20 Ağustos 2015 Perşembe, 13:41

İzmirli sanal pilot Efe Dağhan, THY’nin sanal havacılık sitesinde uçurduğu uçağının renklerini, taraftarı olduğu şampiyon Karşıyaka’nın renklerine boyayınca bir rüyası gerçekleşti ve THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı tarafından kabul edildi.
Dağhan, THY’den içeriye ilk adımı attığını söyledi.

Türkiye’nin önde gelen havacılık sitelerinden Kokpit.aero’da kendisi ile ilgili olarak çıkan haberin Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı tarafından ilgiyle karşılandığı için davet edildiğini belirten Efe Dağhan şunları söyledi:

” Sayın Aycı’ı ziyaretimin sebebi, geçtiğimiz Haziran ayında benim uçtuğum bir sanal ortamda bir boyama hikayesi ile başladı. Bu boyamamın çıkma sebebi de Karşıyaka Basketbol takımının 28 yıl sonra şampiyon olması ve THY Eurolig’e katılma hakkı kazanması. Biliyorsunuz THY Euro Lig’e sponsor oldu. Ben de sanal ortamda THY’nin sanal havacılık sitesinde 2009 yılından bu yana uçuş gerçekleştiriyorum. Sanal ortamda gerçekçiliği ön planda tutmaya çalışıyoruz. Bu gerçekçilik ışığında THY’nin bazı takımların renklerine boyandığını biliyoruz. “Bu boyamaların bir tanesi de neden Karşıyaka renklerinde olmasın” diye düşündüm ve bunu kişisel olarak sanal ortamda yaptım. Bu boyamayı yaptım. Bu daha sonra Kokpit.aero sitesinde haber oldu. Haberi İlker Bey ve ekibi görmüş ve beni aradılar. İstanbul’a THY’nin merkezine davet ettiler. Bu buluşma böylece gerçekleşti.”

İLK ADIMI ATTIM

İlker Aycı ile İstanbul’da yaptığı görüşmeyi kendisi için THY’ye atılan ilk adım olarak yorumlayan Dağhan daha sonra şunları söyledi:

” Bu boyama gerçek boyuttaki bir uçakta neden uygulanmasın? Bunu konuşma imkanımız olmadı. Ancak THY’nin merkezinde bu maketin aynısının sergilenebileceğini söylediler. İlerde bu renkte bir THY uçağı görürsek tabii ki çok mutlu olurum.

İdealim çocukluğumdan beri pilot olmak. Pilot olma tutkum çerçevesinde şimdilik sanal havacılıkla uğraşıyorum. 2011 yılında bir planör eğitimim var. Şu an İzmir Üniversitesinde Yazılım Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim. Bunun seçmemdeki yegane neden de pilot olmak. İlker bey bu haberi okuduktan sonra Sayın Tolga Özbek’e haber göndermiş. Tolga Bey de bana ulaştı numaramı istedi. Böyle bir organizasyon olabileceğine dair bana bilgi verdi. Cuma günü telefon geldi. THY’den aradılar. İşin bu boyuta gelmesi benim için bir rüyayıydı. THY’ye ilk adımı böyle atmış oldum. Sadece Karşıyaka taraftarı değil Karşıyaka’da doğdum.”

Belki Türk Hava Yolları ilerleyen zamanlarda sponsorumuz olur ve bir uçağını bu şekilde tasarlar.