İl Spor Güvenlik Kurulu Kararını Açıkladı

04 Kasım 2015 Çarşamba, 17:13

İzmir İl Spor Güvenlik Kurulu, pazar günü Atatürk Stadı’nda oynanacak Karşıyaka-Göztepe maçında kapalı tribüne Karşıyaka, açık tribüne ise Göztepe taraftarlarının alınmasına karar verdi.
İzmir İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısı, Vali Mustafa Toprak başkanlığında, kulüp başkanları ve kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.Vali Toprak, toplantı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, İzmir’in sevgi, barış, ilklerin kenti olduğunu, PTT 1. Lig ekiplerinden Karşıyaka ve Göztepe takımlarının karşılaşacağı müsabakada centilmenliğin, beraberliğin, kardeşliğin yansıması için toplantı gerçekleştirdiklerini ifade etti.Hafta sonu oynanacak müsabakada her iki takım taraftarlarının da maça alınması yönünde karar alındığını kaydeden Toprak, bununla ilgili her türlü tedbiri, altyapıyı taraftarlara güvenerek aldıklarını söyledi.

Maç saatinde değişiklik talebi
Karşıyaka taraftarlarının Mersinli girişinden, Göztepe taraftarlarının ise İzulaş tarafından giriş yapacağını ifade eden Toprak, “Biz seyircilerimize, taraftarlarımıza güveniyoruz, inanıyoruz. Geçmişte yaşananların aksine barışın, sevginin, hoşgörünün fair playın bir kez daha bu derbide illerimize, ülkemize, spor taraftarlarına yayılacağını düşünüyoruz” dedi.

Maç saat: 13.30 da TRT Spordan da canlı yayınlanacak.

Kapalı tribün Karşıyaka’ya açık Göztepe’ye
Konuk ekip taraftarlarına ne kadarlık yer ayrıldığı yönündeki bir soru üzerine Vali Toprak, Pasolig kartı olan ve bilet alanların maçı izleme imkanı bulacağını ifade etti.Kapalı tribünün ev sahibi ekip Karşıyaka, açık tribünün ise konuk Göztepe taraftarlarınca kullanılacağını dile getiren Toprak, şöyle dedi: “Hukuken sayı verilmiş olsa bile şu an itibarıyla Pasolig kartı olanların sayısı belli. Orada da bir orantı var. Biz oraya da pek takılmak istemiyoruz. 52 bin kişilik stadyumumuz var. Pasolig sayısı üst üste koyduğunuzda 20 bin. Öyle anlaşılıyor ki yarı yarıya olacak şekilde. Kurulun almış olduğu karar, diğer Göztepe-Karşıyaka maçında da karşı takıma tanınmış olacak. Bu bir centilmenlik anlaşmasıdır.”

Sadece 3 puanlık maç değil
Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Ali Erten sahada her anlamda sportif rekabetin olacağını, Karşıyaka taraftarının centilmenliğini tüm Türkiye’ye göstereceklerini söyledi.Tribünlerde olimpiyat ruhunu, fair playı sonuna kadar yaşatacaklarını dile getiren Erten, “İzmir’in bütün Türkiye’de farkı olsun istiyoruz. Karşıyakalı taraftarın centilmenliğine sonuna kadar inanıyor, güveniyoruz. Güzel bir gün olacak. Sadece Göztepe, Karşıyaka taraftarlarını değil elinde Pasolig olan ya da alacak olanları maça davet ediyoruz. Buyursun gelsinler, bu eğlenceyi hep birlikte yaşayalım” diye konuştu.
Göztepe Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sepil, bu maçın Türkiye derbisi olduğunu, iki takımın taraftarlarının maça gelme imkanına kavuşmuş olmasının çok önemli olduğunu kaydetti. Sepil, “Bizim için sadece 3 puanlık bir maç değil. Karşıyaka maçı çok önemli. Çok güzel maç olmasını bekliyoruz” dedi.Sepil, iki takım arasında oynanan ve seyirci sayısıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren maçın hatırlatılarak, “Yeni bir rekor bekliyor musunuz?” sorusuna “Yeni rekor maalesef zor. Pasolig’le birlikte rekor olmaz” dedi.