İnşaat Durdu, Firma Boşaltıyor

24 Şubat 2016 Çarşamba, 13:19

Karşıyaka Stadı inşaatında şok. Durdurma ve tasfiyeye başlama kararı, stat inşatını yürüten Ali Acar İnşaat firmasına TOKİ tarafından 22 Şubat 2016 tarihinde yazıyla bildirildi.

TOKİ , Karşıyaka Stadı İnşaatında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı ve halen Danıştay da olan dava nedeniyle , dava sonuçlanıncaya kadar inşaatın durdurulmasını ve tasfiyeye başlanmasını talep etti.

Durdurma ve tasfiyeye başlama kararı , stat inşatını yürüten Ali Acar İnşaat firmasına TOKİ tarafından 22 Şubat 2016 tarihinde yazıyla bildirildi.

Stat inşaat çalışmalarına durdurma ve tasfiye kararı geldiğini söyleyen Karşıyaka Stadı Proje ve Koordinatörü Hasan Çaboğlu :

“Çalışmaların en zor kısmı olan alt yapı ve zemin iyileştirme çalışmalarını bitirdik. İkibine yakın kazık ve jet-graut çalışması yaptık. Üst yapıya başlamak için herşey hazırken bu karar geldi. İstemeden de olsa inşaatları durdurduk. Üzülerek söylemek zorundayım şu anda şantiyede sadece bir güvenlik görevlimiz var. Tasfiye işlemi yaklaşık 1 ay sürer. Bu zaman içerisinde Danıştay’dan olumlu bir karar gelirse tasfiyeyi durdururuz ve bıraktığımız yerden başlarız. 10 ay içerisinde de teslim ederiz. Biz elimizden geleni yapıyoruz ama Karşıyakalıların ve kulübün de daha fazla sahiplenmesi ve desteği gerekir. Açıkcası bürokratik olarak işler pek iyiye gitmiyor” diye konuştu

Bundan sonra ne olacak:

Birinci seçenek : Tasviye süreci yaklaşık olarak 1 ay sürüyor. Bu süre içerisinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı ve halen Danıştay da olan dava hakkında işlere devam edilmesini sağlayacak yönde olumlu bir karar gelirse, tasfiye henüz sonuçlanmadığı için işler kaldığı yerden devam edecek. Aksi durumda tasfiye sonuçlanacak.

İkinci seçenek : Danıştay kararı 1 ay içerisinde gelmezse , karar gelene kadar işler bekleyecek.Kararın gelmesi birkaç ayı da , birkaç yılı da alabilir . Bu konuda kesin bir süre vermek mümkün değil. Bekleme sonunda Danıştay ihalenin iptalini onaylarsa her şey başa dönecek ve ihale süreci yeniden başlayacak.Bu durumda yeni ihale , yeniden ödenek derken yıllarca sürecek bir maceraya hazır olmak gerekir.

Kaynak: karsiyakadan.com