İspanyollar Haddini Aştı

28 Mart 2018 Çarşamba, 21:44

Basketbol Şampiyonlar Ligi’ndeki Murcia ve Pınar Karşıyaka arasındaki mücadelede yaşanan tribün olaylarından sonra İspanyol kulübü turnuva organizasyonunun yaptırım uygulamasını bekliyor.

Murcia deplasmanda galibiyet almasına rağmen maçın müsabaka saatinde yaşanan arıza ve tribünden Sadiel Rojas’a atılan yabancı maddeler sebebiyle İspanyol temsilcisi karşılaşmada olanlardan şikayetçi.

UCAM Murcia’nın genel menajeri Alejandro Gomez yerel basından Opinion de Murcia‘ya konuştu ve sert ifadeler kullandı:

“Türk takımının maçtaki davranışlarının ardından turnuvadan diskalifiye edilmesi ve gelecek hafta oynanması gereken rövanş maçının oynanmaması gerekiyor. Gerçekten çok garip bir tecrübeydi.”

“Ne 24 saniye saati çalışıyor ama mucizevi şekilde kimse tamir etmek için uğraşmıyorken kendi kendine düzeldi. FIBA’nın bu tür olaylarla ilgili ciddi düşünmesi lazım. Çünkü bunlar düzeltilmezse turnuvaya zarar verir.”

“Sahaya her türlü obje atıldı, Rojas’a saldırdılar. Suçlu taraf bu olaylardan yarar sağladı. Bu tür olaylar daha önce de yaşandı, FIBA bu konuda yaptırım uygulamalı.”

KAFAMIZA ÇAKMAK VE BOT ATTILAR

Maçın ardından koç Ibon Navarro, kulüp resmi sitesine açıklamalarda bulundu.

Navarro, Sadiel Rojas’ın olayı hakkında, “Sportmenlik dışı faulden sonra bir tartışma yaşandı ve oyuncular kavgayı ayırmak için sahaya girdiğinde tribünlerden çakmak ve başka şeyler atılmaya başlandı. Böyle şeylerin basketbolda yeri yok. Bunlarla alakalı konuşmaya da gerek yok çünkü yaşananlar hem maçın hem de turnuvanın hak ettiği ciddiyetin sağlanmasına pek de yardımcı olmadı” sözlerini kullandı.

Navarro atılan 3 oyuncusuna dair, “Kurallar basit: Oyuncular kenardan kavgayı ayırmak için bile olsa sahaya giremez. Ancak şunu bilmiyorum: Acaba hakemler oyuncularımın saldırılan Rojas’a yardım etmek için sahaya girdiklerini gördüler mi görmediler mi? Rojas’a çakmak ve hatta bir bot atılıyordu. Bot bizim kondisyonerimizin kafasına isabet etti.”

İkinci yarının elektronik bir skorbordla oynanması hakkında ise koç, “Ciddi bir şey değil bu. Küçük bir basketbol maçında dahi buradakinden daha fazla ciddiyet görürdüm. Kulübün organizasyonu bu kadar önemli bir maç için yeterince iyi değildi. İyi şey sonunda maçın bitmiş olması” dedi.

Kaynak:Eurohoops