İzmir'in Kurtuluşu Coşkuyla Kutlanacak

09 Eylül 2013 Pazartesi, 10:37

9Eylülkutlamaİzmir’in işgalden kurtuluşunun 91’inci yıldönümü, bu yıl yine büyük bir coşkuya ev sahipliği yapacak. Havada, karada, denizde, denizaltında ve kentin her yerinde kurtuluş heyecanını yansıtan etkinlikler düzenlenecek. Süvarilerin kente girişi temsili olarak canlandırılacak, Türk bayrağı Hükümet Konağı’nda göndere çekilecek, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulacak. Belkahve’den Saat Kulesi’ne kadar atletler ‘Zafer Maratonu’ için ter dökecek. İzmirliler Zafer Yürüyüşü ile bu heyecana ortak olacak. Gökyüzünde ise Türk Yıldızları gösterileriyle nefes kesecek. Bugün Urla İskele’de ise zıpkınla balık avı yarışması düzenlenecek. Su ve ışık gösterileriyle kentin dört bir yanında çeşitli kutlamalar gerçekleştirilecek. 9 Eylül gecesi Gündoğdu Meydanı, Bostanlı Rekreasyon Alanı, Göztepe Denizatı Heykeli önü ve Bayraklı Rekreasyon Alanı’nda aynı anda konserler düzenlenecek. Fener alayı da Kurtuluş gecesini aydınlatacak.
Kutlamalar kapsamında Büyükşehir tarafından bugün düzenlenen Zıpkınla Balık Avı Şampiyonası Urla’da yapıldı. Yarışmacıların tuttuğu deniz ürünleri ise Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi’ne bağışlandı.İzmir’in kurtuluşunun 91’inci yıldönümününde ikinci etkinlik ise dün günü ilk kez gerçekleşecek ‘yarı maraton’ olacak. Geçen yıl 10 kilometrelik İnciraltı-Konak etabı yerine bu yıl, yarı maraton niteliğindeki etap tercih edildi. Atatürk’ün İzmir’i seyrettiği Belkahve’den saat 09.00’da başlayacak 21 kilometrelik zafer koşusu, Saat Kulesi önünde sona erdi.

Zafer Yürüyüşü var
Bugün ise etkinlikler İzmirlilerin katılacağı Zafer Yürüşü ile başlayacak. Yürüyüş, Türk Ordusu’nun İzmir’e girerken kullandığı güzergah üzerinde düzenlenecek. Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde, Basmane Polis Merkezi’nden saat 09.00’da başlayacak yürüyüşte Anafartalar Caddesi üzerinden devam edilecek, Çankaya Katlı Otopark’tan geçilecek ve İkiçeşmelik yokuşundan inilip Atlas Otel Önünden geçilerek Cumhuriyet Meydanı’na varılacak.
Valilik önünde saat 10.30’da atlı birliklerin temsili olarak İzmir’e girişi canlandırılacak. 9 Eylül 1922’de İzmir Valiliği’ne Yüzbaşı Şerafettin Bey’in ilk Türk Bayrağı’nı çektiği günkü gibi süvariler Hükümet Konağı binası önünden geçecek ve şanlı Türk bayrağını göndere çekecek. saat 11.00’i gösterdiğinde ise Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenler başlayacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun halka hitaben yapacağı konuşmanın ardından, Mustafa Kemal Atatürk’ün kente girişi canlandırılacak. Program halkoyunları, şiir ve müzik dinletileriyle tamamlanacak.
Nefesler tutulacak
Saat 18.00’de ise Gündoğdu’da Türk Yıldızları gökyüzünde heyecan fırtınası estirecek. Gündoğdu semalarındaki gösterisiyle unutulmaz bir 9 Eylül coşkusu yaşatacak Türk Yıldızları’nın dünkü prova uçuşu da ilgiyle izlendi. 20.30’da ise Fener Alayı yürüyüşü yapılacak. Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayacak yürüyüş, Gündoğdu’da sona erecek. Etkinlikler aynı anda farklı noktalarda gerçekleşecek. 21.00’de Gündoğdu Meydanı’nda İzmir’in pek çok noktasından izlenebilecek görsel bir şov sunulacak. Körfez, su perdesi ve ışık gösterileriyle renklenecek.
Konserler de yine aynı saatte başlayacak. Gündoğdu Meydanı’nda Manga sahne alacak. Aynı dakikalarda Bostanlı Rekreasyon Alanı’nda DJ Koray Candemir (Kargo’nun solisti) ve DJ Harun Tekin (Mor ve Ötesi’nin solisti), Göztepe Denizatı Heykeli önünde DJ Berna Öztürk, Bayraklı Rekreasyon Alanı’nda Büyükşehir Pop Orkestrası, şovlarıyla coşkuyu doruğa taşıyacak.

Dokuzu Dokuz geçe Hayat Duracak Meşaleler Konuşacak
Bu akşamın süprizi ise izmirli taraftar gruplarından gelecek. Saat dokuzu dokuz geçe İzmir takımlarının taraftarları sahillerinde meşaleler yakarak muhteşem bir görsel şova hazırlanıyorlar.