Karşıyaka, Almanları İlk Maçı Kazandıklarına Pişman Etti

21 Şubat 2017 Salı, 21:51

Pınar Karşıyaka deplasmanda aldığı 10 sayılık mağlubiyetin ardından Şampiyonlar Ligi son 16 turunun rövanş maçında Alman temsilcisi Frankfurt Skylines’ı ağırladı.

FIBA Şampiyonlar Ligi’nin son 16 turunda ilk maçı 90-80’le kaybeden Pınar Karşıyaka rövanş karşılaşmasında Frankfurt Skyliners’ı ağırladı ve evinde aldığı 72-52’lik galibiyetle çeyrek final biletini aldı.

Temsilcimiz adeta önceki maçtan 10 sayılık bir farkla geride girdiği maça fırtına gibi başladı: Hücumda neredeyse kusursuz hücum eden yeşil-kırmızılılar, 14’te 9 saha içi yüzdesi tutturduğu ve rakibine yalnızca iki basket fırsatı verdiği ilk 10 dakikayı 21-6 önde geçti. Brown ve Owens’ın altışar sayısı ve kusursuz savunması rüzgarı erkenden arkalarına almalarını sağladı.

İkinci çeyreğin başında da manzara değişmedi. Alman temsilcisi hızlı bulduğu dört sayıyla daha etkili bir ikinci çeyrek için mesaj verse de temsilcimiz hemen sert savunma ve iyi hücumlarla karşılık verip 28-8’le yarıya yedi dakika kala farkı 20’ye çekti.

Sonrasında üst üste karşılık basketlerle skor değişse de fark değişmedi. Devreye üç dakika kala skor 38-18’di. Ancak Karşıyaka temsilcisi bu andan sonra akla gelmeyeni yaptı, bir vites daha yukarı çıktı.

Rakibini savunmada boğmaya devam eden yeşil-kırmızılılar Owens, Green ve Brown’ın üst üste basketleriyle farkı 45-20’yle 25’e çekti ve top çalmayla başlayan hızlı hücumda Ponitka’nın ekstra eforuyla gelen put-back basket devre skorunu ve büyük farkın son durumunu 47-20’yle belirledi.

İkinci yarıda Fraport Skyliners ilk yarıya kıyasla çok daha etkili bir savunmayla temsilcimizi yavaşlatarak yarıya başladı. Hücumda da ilk yarıda sürünen çizgileri biraz yükselince skor 52-29’a geldi, fark da 23’e indi.

Ancak yeşil-kırmızılılar hücumda hız kesmeyip üst üste basketlerle oyunun momentumunu değiştirmeye çalışan rakibine müsaade etmedi ve son çeyreğe 62-34’le büyük farkla ve net bir oyun üstünlüğüyle önde girdi.

Özellikle Egemen Güven’in ikinci yarıda bulduğu sekiz sayı, Karşıyaka’nın rakibine rakibi küçültme fırsatı vermemesinin başlıca nedeniydi. Son çeyrekte de savunmada yumuşayan temsilcimiz hücumda da yavaşlamış olmasına rağmen bitime 2 dakika kala hala 70-47 öndeydi.

Tur biletini fırtına gibi basketbolla rakibini eze eze alan Karşıyaka’da Green 18, Brown 17, Owens 13, Egemen 10, Ponitka 6 sayıyla galibiyetin mimarı oldu.

Evindeki mağlubiyetin ardından adeta neye uğradığını şaşıran Alman temsilcisi Fraport’ta Morrison’dan gelen 12, Vaughn’dan gelen 10 sayı temsilcimizi durdurmaya yetmedi.

Kaynak: eurohoops.net