03 Şubat 2016 Çarşamba, 15:14
Fersu Deniz Yahyabeyoğlı
Fersu Deniz Yahyabeyoğlı fersu77@yahoo.com Tüm Yazılar

Karşıyaka Farka Gitti

Eurocup’ta iki temsilcimizin Trabzon Hayri Gür salonundaki karşılaşmasında misafir takım Pınar Karşıyaka’da sakatlığı devam eden Palacios ve Eurocup transfer dönemi sonrası kadroya Darüşşafaka Doğuş’tan kiralık olarak dahil edilen Samet forma giyemedi. Ev sahibi Trabzonspor MP’da ise son haftaların formda ismi Sertaç forma giyemedi. Trabzonlu taraftarların her zamanki gibi maça ilgisi yüksekti ve ilk dakikalardan itibaren […]

Eurocup’ta iki temsilcimizin Trabzon Hayri Gür salonundaki karşılaşmasında misafir takım Pınar Karşıyaka’da sakatlığı devam eden Palacios ve Eurocup transfer dönemi sonrası kadroya Darüşşafaka Doğuş’tan kiralık olarak dahil edilen Samet forma giyemedi. Ev sahibi Trabzonspor MP’da ise son haftaların formda ismi Sertaç forma giyemedi. Trabzonlu taraftarların her zamanki gibi maça ilgisi yüksekti ve ilk dakikalardan itibaren takımlarına evde olduklarını hissettirdiler.

“İkili oyunlara geçit yok”
Koç Sarıca Hardy ve Kitchen’ın son maçlarda Trabzonspor MP’ın hücum organizasyonu adına ne kadar önemli olduğunu bildiğinden Can ve Kenan ile maça başlayarak savunmada hemen mesaj vermek istedi ki bunda da başarılı oldular. Son haftalarda Trabzonspor MP’ın hücumdaki en etkili silahı olan Hardy-Stipanovic ikili oyunlarını durdurmayı başardılar.

“Iverson etkili oldu”
Bunun yanında rakibinin aksine Pınar Karşıyaka Iverson odaklı ikili oyunları etkili bir şekilde kullandı. Amerikalı oyuncunun hücumdaki etkinliğine karşı potasını korumakta çok zorlandı Trabzonspor MP. Ayrıca ev sahibi takımın kısa oyuncuları da Kenan ve Can’ın hücumda yaptığı etkili ve akıllı penetrelerin karşısında duramadı, Iverson’a bir çok boş alan çıktı bu sayede.

“Tempo Karşıyaka’ya yaradı”
Bordo mavililerin en büyük hatalarından biri ise kendi oyun tarzları olan yarı saha basketbolundan çıkıp tempoyu yükseltmek istemeleri oldu. Bu tempo ile başarılı olan yüksek tempo ile yaşayan Pınar Karşıyaka doğal olarak avantajlı çıkan taraf oldu, hücumda çok rahat sayı bulmaya başladılar.

“Hardy sakatlandı”
Hardy’nin periyotun ortasına doğru Iverson’un perdesinde belinden yaşadığı sakatlık ile kenara gelmesi işin rengini hayli değiştirdi Trabzonspor MP adına. Evet 3 haftadır formasından uzak olan İbrahim ilk etapta katkı sağladı ama sonrasında beklentileri sağlayamadı.

“Blok tehdidi ve pota savunucusu olmayınca”
Trabzonspor MP bir kez daha potayı koruyacak,blok tehdidi olan bir uzuna sahip olmamasının faturasını ağır ödedi. Her fırsatta çembere giden Pınar Karşıyaka kısaları kolay sayılar bulmaya ve ev sahibi takımın savunmasını delik deşik etmeye başladı.

“Başlarda Kulig dengeleri bozdu”
Maça sessiz başlayan Velickovic’in yerine giren Kulig dış şutları ile etkili olurken bu sayede Stipanovic’in içeride daha fazla alan bulmasını sağladı. 4-5 arası köprüyü yine etkili kullanan Trabzonspor MP hücumda aradıkları çeşitliliği bu şekilde sağlamayı başardı. Ayrıca bu ikili hücum ribaundlarında da üstünlüğü ele geçirerek buldukları ikinci şans sayıları takımlarına nefes aldırdılar, skorun dengelenmesini sağladılar son bölümde.

“Jones fark yarattı”
İlk periyodun son bölümlerinde olduğu gibi ikinci periyotun başında da ikili oyunlarda Jones’un savunmasında perde altından geçmeye devam eden Pınar Karşıyaka kısalarına cezayı acımadan kesti Amerikalı guard üçlüklerle. Dengede giden maçta sahada da tabelada da farkı yaratan isim oldu Pınar Karşıyaka’nın yeni transferi Jones. Ayıca Wright da tempolu hücumlarda bulduğu boş şutları soktu.

“Hardysiz Trabzonspor tatsız tuzsuz”
Hardy’nin oyuna geri dönememesi ile beraber Trabzonspor MP’ın hücumda verimliliği hayli düştü, 17 sayıda takılıp kaldılar. Sonrasında Pınar Karşıyaka’nın hücumda yakaladığı ritimin de altında kaldılar ve savunmaları da iyice düştü, fark misafir takım lehine 10 sayıya çıktı.

“Sadece 5 sayı”
Berkay-Erdi-Alper üçlüsü benchten beklenen katkıyı ne savunmada ne hücumda veremedi ve Karşıyaka hücumda yakaladıkları ritimden beslenerek savunma sertliğini giderek arttırdı. Bu savunma karşısında da Trabzonspor Stipanovic’i kullanmayı ve penetre etmeyi unuttu, sadece dış şutlara gebe kaldılar.Pınar Karşıyaka’nın ön sahadaki baskısına karşı yapılan top kayıpları ve hücumda bir türlü alternatif skorer bulamamaları ile ev sahibi Trabzonspor MP 2.periyotu sadece çizgiden bulduğu 5 sayı ile tamamladı. Bu da hücumda ne kadar çaresiz kaldıklarının rakamsal bir özetiydi.

“Stipanovic çok yoruldu”
Sertaç’ın olmadığı bu maçta hiç dinlenmeden sahada kalmak zorunda kalan Stipanovic, Iverson karşısında iyice zorlanmaya başladı. Her fırsatta ikili oyunlarla ya da alçak postta onu birebir bırakarak Amerikalı uzunu besleyen Pınar Karşıyaka bunun ödülünü de fazlasıyla aldı Iverson’ın bulduğu kolay sayılarla.

“Görünen köy”
İkinci periyodda Hardy’siz sadece 5 sayı bulabilen bir Trabzonspor MP izledikten sonra İkinci yarı başlarken Hardy’nin takımla ısınmaya çıkamaması aslında maçın sonucunu da tahmin etmemizi kolaylaştırdı.

“Iverson’ın gömülü oynaması”

Stipanovic’in şutunun olmamasını iyi değerlendiren ve sürekli onu riske ederek gömülü olarak oynayan Iverson,Trabzonspor MP’ın hücumda bu kadar verimsiz olmasının da temel nedenlerinden biriydi. Bu sayede hem ev sahibi takım kısaları potaya gitmekte çok zorlandılar hem de Stipanovic ile ikili oynayacakları alan kalmadı, sadece zorlama dış şutlara kaldı Trabzonspor MP. Iverson’ın gömülü oynamasını çok iyi kullanan Pınar Karşıyaka kısaları da savunmayı iyice agresifleştirince Trabzonspor’dan ardarda top kayıpları gelmeye başladı

“Gabriel uyandı”
Trabzonspor MP’ın savunmayı sertleştirmesi ve Pınar Karşıyaka’nın hücumda tıkanması ile bir geri dönüş hazırlığı yaptıkları bölümde ise ilk yarı hiç ortalarda olmayan Gabriel sahneye çıkarak ardarda bulduğu sayılarla bordo mavililere hayır olmaz dedi.

“Jones 40 yıllık Karşıyakalı misali”
İki takım adına da basit hatalarla ve kısır bir şekilde geçen 3.periyotta Wright ve Jones yine fark yaratan isimler oldular. Wright zekası ve tecrübesi ile çaldığı toplar sayesinde Pınar Karşıyaka’nın istediği tempoyu bulmasını sağlarken takıma hızla ısınmaya devam eden Jones da hücumda bir maestro gibi takımını yönetti. Gerektiğinde skor bularak oyunu rahatlatırken ikili oyunları doğru organize etmesi ile de hem Gabriel’ın hem de Iverson’ın verimliliğini arttırdı.

“Trabzonspor MP 3.periyot bitmeden pes etti”
Moralleri bozulan Trabzonspor MP’lı oyuncuların savunmada tamamen düşmeleri ve Pınar Karşıyaka’nın yay gerisinden bulduğu yüzdeli atışlar farkın 26 sayılara kadar çıkmasını sağladı. Hardy’siz Trabzonspor MP daha 3.periyot bitmeden pes etti,yenilgiyi kabullendiler. Bu periyotta da sadece 9 sayı bulabildiler.

“Son periyod formalite icabı”

Son periyotta da benchine dönen koç Sarıca fazla süre veremediği oyuncularını kullandı ve tamamiyle formalite icabı bir bölüm izledik. Maçın son bölümlerinde Trabzonspor MP taraftarlarının Karşıyaka ve koç Sarıca lehine yaptıkları tezahhürat da her sahada görmeyi özlediğimiz centilmence bir hareketti. Gruptaki tek galibiyetini İzmir’de Trabzonspor MP karşısında alan Pınar Karşıyaka bu kritik maçtan farklı bir galibiyet alarak grupta yaşam mücadesini sürdürdü.Çarşamba günki maçta Emilia Trento’yu yenebilirse temsilcilerimizin el ele gruptan çıkma şansları devam edecek.

Kaynak: basketfaul.com/makale/49755/karsiyaka-farka-gitti-fersu-yahyabeyoglu.html