Karşıyaka Göztepe maçına doğru

04 Kasım 2015 Çarşamba, 13:48

İzmir Valisi Mustafa Toprak, PTT 1. Lig’de hafta sonu yapılacak Karşıyaka-Göztepe derbisine ilişkin, kulüplerin yöneticileri, futbolcuları, taraftarlarıyla şehrin kenetlenmesi gerektiğini belirtti.

İzmir İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısı, Vali Toprak başkanlığında, kulüp başkanları ve kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan Toprak, İzmir’in her alanda olduğu gibi spor ve sportif alanlarda da önemli takımları bünyesinde barındırdığını, hem Karşıyaka hem de Göztepe’nin ülkeye önemli şampiyonluklar, sevinçler yaşattığını anlattı.

PTT 1. Lig’de yer alan iki takımın hafta sonu karşılaşacağını, güzelliklerin hep birlikte yaşandığını ve daha ileriye götürmek için katkı sağlanması gerektiğini ifade eden Toprak, bu anlamda toplantının büyük önem taşıdığını kaydetti.

İki takım arasında taraftarlıktan, takımı ön plana çıkarmaktan kaynaklanan güzel rekabetin olduğunu ifade eden Mustafa Toprak, “İstiyoruz ki güzide spor kulüplerimizle birlikte ve özellikle hafta sonu yapılacak maç çerçevesinde Karşıyaka ve Göztepe yöneticileri, futbolcuları, taraftarlarıyla, şehirle kenetlenelim. Güzellikleri fair play adı altında birleşebilen bir müsabaka ortaya çıkaralım” dedi.

İki kulübün başkanlarının geçen haftalarda bir araya gelerek birlikte maç izlediğini ve futbol başta olmak üzere bütün spor branşlarında insanlar arasındaki güzelliği, sevgiyi, hoşnutluğu artırmak, sporu barışın, kardeşliğin simgesi olarak bir arada yaşatma mesajı verdiklerini belirten Toprak, kulüplerin başkanlarına da teşekkür etti.

Vali Toprak, taraftar derneklerini de akşam yemeğinde bir araya getireceklerini sözlerine ekledi.

Başkanların görüşleri

Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Ali Erten, bu sürecin Göztepe Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sepil’in pozitif bakışıyla başlayan bir süreç olduğunu, sporun dostluk, barış misyonuna kulüpler olarak katkı koymaya hazır olduklarını söyledi.

Bu tür süreçlerin adım adım geliştiğini, şu anda da çok önemli bir aşamada olduklarını dile getiren Erten, “Hafta sonu oynayacağımız maçta sahada sportif rekabet adına tabii ki her şey yaşanacak ama bizler de tribünlerde güzel görüntüler oluşturmak istiyoruz. O rekabetin sahada sportif anlamda kalmasını sağlamaya çalışıyoruz. Karşıyaka olarak ev sahibiyiz. Misafirlerimizi tam bir centilmenlik içerisinde ağırlayacağız, karşılayacağız. Bu konuda üstümüze düşen her şeyi yapacağız” diye konuştu.

Göztepe Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sepil ise Karşıyaka ile Göztepe derbisinin sadece İzmir değil Türkiye derbisi olduğunu, geçmişte Guinness Rekorlar Kitabı’na giren 70 binin üzerinde taraftarın izlediğini ifade etti.

Son yıllarda oluşan koşullardan dolayı taraftarların çoğunun maça gidemediğini, Ali Erten ile bu durumu konuştuklarını ve stadı bulunmayan iki kulüp olarak 50 bin kişilik Atatürk Stadı’nda taraftarları bu maçtan mahrum etmeyi doğru bulmadıklarını belirten Sepil, “İki kulüp olarak taraftarlarımıza, camialarımıza güveniyoruz. Geçmişteki olayların olmaması için hep birlikte çalışacağız. İnşallah birlikte daha da güzel maçları seyredeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından İzmir İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısı basına kapalı sürdü.

PTT 1. Lig’in 11. haftasındaki Karşıyaka-Göztepe derbisi 8 Kasım Pazar günü saat 18.30’da başlayacak.