Karşıyaka, Karşıyakalılarındır

26 Temmuz 2017 Çarşamba, 20:06

Karşıyaka Spor Kulübü’nün şirketleşeceği ve satılacağı iddiaları camiayı hareketlendirdi. Divan Kurulu Başkanı Cihan Büyükoral iddialara tepki göstererek, “Biz var olduğumuz sürece böyle bir şey asla olamaz” dedi.

Karşıyaka’da şirketleşme iddiaları camiayı ve ilçeyi adeta ayağa kaldırdı. Ben TV’ye özel açıklamalarda bulunan Karşıyaka Divan Kurulu Başkanı Cihan Büyükoral böyle bir durumun söz konusu olamayacağını belirterek, “Dün de, bugün de Karşıyaka, Karşıyakalılarındır” dedi.

Son günlerde yaşananları değerlendiren Büyükoral, “Çok fazla bilgim olmamakla birlikte borç tasviyesine ilişkin yönetimin holdingle görüşeceğini biliyorum. O olmazsa dışarıdan bir sponsorluk alınabilir mi düşüncesi hakim. Yönetim büyümek ve borçlarını kapatmak istiyor. Bunun yolu da öncelikle kendi sponsorumuzla hareket etmektir. Şirketleşme ve satılma gibi bir durum biz var olduğumuz sürece söz konusu olamaz ve Karşıyaka bunu kaldırmaz. Yoksa sponsorluklara karşı olduğumuz gibi bir algı oluşsun istemeyiz, elbette Karşıyaka bir markadır ve bu markaya sponsor olmak isteyenlerle görüşmeler olur. Bunu bağnaz, geri kafalı bir anlayışla söylemediğimi herkes bilmeli. Bugünün şartları için konuşuyorum. Tabii yarın bir gün Karşıyaka Süper Lig’e çıkar, hedef büyütür ve şirketleşerek borsa üzerinden halka hisse arzı tartışılabilir. O tamamen ayrı bir konudur ama yine de kişiye satış mümkün olmaz.” dedi.

‘İleriye umutla bakacağımız bir yerdeyiz’

Büyükoral, Yaşar Holding ile camia arasındaki bağın önemine de dikkat çektiği açıklamasında “O holding olmazsa bu holding olur, hisse veririz vs. gibi bir söylemi Karşıyaka kaldırmaz. Evet belki borçlarımız var ama bana göre Karşıyaka camiasının ileriye umutla bakacağı günler yaşıyoruz. Tabloya geniş bakmak lazım. Stadımızın ihalesi bitti, inşa sürecinin de hızla biteceğine inanıyoruz. Arkasından 10 bin kişilik Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği salon sözü var. Ayrıca Göztepe’ye büyük bir yatırım olduğu için, biz de Ankara nezdinde taleplerde bulunduk. Bu demek oluyor ki Karşıyaka, 2 sene içinde stadı bitmiş, yeni salonu olmuş, tenis kortları, yüzme salonu olan bir kulüp olacak olacak. Tesisleşme hamlesi olacak. Bu hamleler prestij ve gelir getirecek. Gelecek bu kadar açıkken, borç tasviyesi için farklı yöntemler düşünmeye gerek yok. Reklam, kombine satışları, sosyal tesislerin işletilmesi ve değerlendirilmesini harekete geçirince sorunlar aşılacak. Buna odaklanmamız lazım. Ben Divan Kurulu Başkanı olarak bunların hepsini bizzat takip ediyorum. Varlık Kurulu da devreye girdi. Bizim şu dakika moral desteğine ihtiyacımız var.” dedi.

Öte yandan yeni sezona ilişkin de açıklamalarda bulunan Büyükoral, Atilla Güneş’in liderliğindeki teknik ekibe ve futbolculara güveninin tam olduğunu söyleyerek, “Hocamız ve futbolcularımız birbirini tanıyor. Onların azmi ve başarma hırsıyla birlikte bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan taraftarımızın coşkusu sezon seonunda yüzümüzü güldürecektir.” dedi.