Karşıyaka Öze Dönüş Yaşadı

01 Ocak 2017 Pazar, 17:28

Bu sezon Spor Toto 2. Lig’de mücadele veren Karşıyaka, sezon başındaki kara bulutları büyük ölçüde dağıtarak, beklenilenden çok daha iyi bir performans gösterdi. Transfer yasağı ve borçlarla gündeme gelen kulüp, sezonun ortasına geldimiz şu günlerde gerek branşlarda elde edilen dereceler, gerekse de stat için yeniden yeşeren umutlarla, 2017’ye daha mutlu bakıyor. Sezonun ilk yarısını 4. sırada bitiren yeşil kırmızılı kulüple ilgili son gelişmeleri Karşıyaka Spor Kulübü Divan Kurulu Başkanı Cihan Büyükoral’dan aldık.

Sezonun ilk yarısını nasıl geçirdiniz?

İlk olarak Mayıs’ta genel kurula giderken, başkan adayı bulma konusunda umutsuzluk vardı. Hatta arkadaşlarımızla birlikte kulüpte oturup 3-4 gün aday bekledik. Tabii borçlar ve transfer yasağı nedeniyle, “Takım sahaya çıkamazsa, düşerse üstümüze kalır” gibi düşünceler oldu. Bizler arkadaşlarımıza destek sözü verdik. Ben de elimden geldiğince her organizasyona katılmaya çalışıyorum. Bu sezon Gençlere güvenerek yola çıktık. Yönetim ve taraftar olarak onların arkasında durduk. Bulunduğumuz konum kötü değil ama hakem hataları ve bunun gibi faktörler aleyhimize gelişmeseydi, ligin ilk yarısını daha iyi bir noktada bitirebilirdik.

“Play off hayal değil”

Sizce bu başarı nasıl yakalandı? Kırılma noktası neydi?

Gençlere güvenmekti. Korkmadan onların arkasında durabilmek bir kırılma noktasıydı. Yönetim, teknik heyet ve taraftar burada ciddi pay sahibi.

O halde ligin ikinci yarı umutlarınız yüksektir değil mi?

2. yarıda da yine tüm camia olarak takımımızın arkasında durursak play-off’u yakalarız diye düşünüyorum. Bu bir hayal değil. Ödemelerin yapılmış olması da ekibi rahatlattı. Lig birbirine çok denk. Yenildiğimiz takımlarla da denk durumdayız. Herkes birbirini yenebilir.

Biraz yönetimi konuşmak gerekirse, Karşıyakalılar Mutlu Altuğ yönetimini sizce yalnız mı bıraktı?

Yönetimlerin başına hep bu gelir. Destek kampanyaları çok başarılı olamıyor. Umulanın çok altında kalıyor. İşte bu yüzden bir an önce stadımıza sahip olup gelir sahibi olursak her şey çok farklı olur. Yanlış transfer yapmamak lazım, harcamadan önce 3 kere 5 kere düşünmek lazım. Para harcamadan tasarruf yapan yönetim tarzı 3-5 sene giderse sistem oturur aslında.

Peki siz yönetimi başarılı buluyor musunuz?

Yönetimimiz hiç fena değil. Bence iyi çalışıyorlar. İyi ilişkiler içindeyiz. Bu yönetimin sezon sonuna kadar mutlaka böyle gitmesi gerekiyor. Çevreden eleştiriler duyuyoruz ama moral bozmamak gerekiyor. Başarı geldiği sürece taraftar memnuniyeti artıyor.

“Bütçeye göre çok iyiyiz”

Basketbolda ciddi bir bütçe düşüşü yaşandı. Şube performansından memnun musunuz?

Basketbolda da aslında sezona futboldakine benzer başladık. Eksiklikler vardı. Bütçenin yarının altında olması taraftarlarımızı endişelendirdi. Camiada bir korku oluştu. Son birkaç senedeki flaş transferlerin olmaması moralsizlik noktasına getirdi. Yine de baktığımızda basketbol takımımız takır takır maç kazanıyor. Galatasaray’ı da mağlup eden bir takım var sahada, Avrupa’da da iyiyiz. Play off garanti gibi diyebiliriz. Bu bütçeye göre çok iyiyiz.

Ya voleybol?

Voleybolda da gençler ve altyapıyla hareket ettik. Dibe vurduktan sonra çıkma senesi diyebiliriz tüm branşlarda. Genel olarak tüm branşlarımızda öze dönerek yükseldiğimiz bir süreçteyiz. Gençlerimiz yüzümüzü kara çıkarmadı. Güvenildiği zaman oluyor bunu gördük.

“2018-19’da kendi stadımızda oynamak istiyoruz”

Stat ile ilgili yeni bir gelişme var mı?

Danıştay’dan beklediğimiz güzel haberi aldığımızdan beri adımların hızla atılması konusunda çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Pürüzler vekillerimizin de yardımlarıyla gideriliyor. 2018-2019 sezonunda kendi stadımızda oynamak istiyoruz. İnşaat devam ederken kulübün önü de açılacaktır. Bakın başarıda atmosferin önemi çok büyüktür. Atatürk Stadı’nda açık ve kapalı tribünde toplam 10 bin kişiyle yakalayamadığınız atmosferi, Rize Stadı gibi bir statta bin kişiyle yakalarsınız. Bunu gözlerimizle gördük.

Sponsor eksikliğine kırgın mısınız?

Daha iyi destekler olması lazım. Genel olarak bir ilgisizlik var. Bir tek Göztepe, Sayın Mehmet Sepil’in çabalarıyla sponsor sıkıntısı yaşamıyor. İzmir’de ticaret zayıf, paralar küçük, takım çok. Hal böyle olunca sıkıntı oluyor tabii. Diğer şehirlerde tek takım olunca tüm destek kenetleniyor.

Kaynak: kanalben.com