Karşıyaka Stad İhalesi İptal mi Oldu?

13 Ocak 2017 Cuma, 12:31

Karşıyaka Stadı projesi ihalesini alan Ali Acar İnşaat, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı üzerine 3/1 bitirmiş olan inşaat çalışmalarına devam edebilcek durumda olmasına rağmen çalışmara başlamadı.

Danıştay’ın 2 Kasım 2016 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermesinin üzerinden yaklaşık iki ay geçmesine rağmen Karşıyaka Stadı’nda çalışmalar başlamadı.

TOKİ tarafından 28 Ocak 2014’te gerçekleşen ihaleyi 54 milyon 88 bin TL bedelle kazanan Ali Acar İnşaat, ihale tarihi üzerinden yaklaşık iki yıl geçmesi üzerine zarar edeceğini belirttiği ve bu zararın TOKİ tarafından karşılanmasını istediği ve TOKi yetkilileri fazladan ödemeye sıcak bakmadığı gelen duyumlar arasında.

Ali Acar firması ve TOKİ’nin anlaşamadığı ve ihalenin iptal edildiği söyleniyor.

İhalenin iptal edilmesi durumunda, daha önce kazanılan davaların bir anlamı olmayacak ve süreç baştan başlayacak.

Öte yandan Karşıyaka Yönetimi ve Divan Kurulu, Karşıyaka Stadı çalışmaları ve tahsis konuları için 14 Aralık 2016 tarihinde Ankara’da bir dizi temaslarda bulunmuştu. Karşıyaka Divan Başkanı Cihan Büyükoral, Kulüp Başkanı Mutlu Altuğ, Halil Zeki Osma, Serdar Işıldar, Cüneyt Başak ve Kazım Türk’ten oluşan heyet yetkililer ile görüşmüş ve Ankara’dan mutu dönmüştü.

Karşıyakalı taraftarlar, Danıştay’dan gelen olumlu haber üzerin çalışmaların hızlı bir şekilde başlamasını beklerken ihalenin iptal edilmesi ihtimalini bile şaşkınlıkla karşıyadı.

İnşaat Neden Durmuştu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu dava üzerine mahkeme stat ihalesi iptal etmişti ve inşaat çalışmaları durmuştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, TOKİ, KSK ve inşaat firmasının davaya itirazları sonucu dava Danıştay’a taşındı.

2 Kasım 2016 tarihinde Ankara 18’inci İdare Mahkemesi’nin Yalı’daki stat ihalesini iptal karan hakkında Danıştay’ın yürütmeyi durdurma karan verdi ve inşaat çalışmalarının yeniden başlaması için bir engel kalmamıştı.