Karşıyaka Stadyumunun ihalesi yapıldı

15 Haziran 2017 Perşembe, 17:10

Toplu Konut İdaresi’nin Ankara’daki merkezinde gerçekleştirilen ihaleye 30 Mart’taki ön yeterlilik ihalesini geçebilen firmalar katıldı. İhaleyi 62 milyon TL teklif veren Rönesans Holding’e bağlı REC Uluslararası İnşaat AŞ’nin kazandığı öğrenildi. Aynı firma, Göztepe’ye yapılacak 20 bin kapasiteli yeni stadın dün yapılan ihalesini de 218 milyon 900 bin TL bedelle almıştı.

Aradaki maliyet farkının kapasite, Göztepe’nin stat projesine eklenen 12 bin metrekarelik ticari alan ve Karşıyaka Stadı inşaatının daha önceden başlayıp yarıda kalmasından kaynaklandığı belirtildi. Yasal itiraz süresinin ardından firmayla sözleşme imzalanması bekleniyor.

Yer teslimi yapılacak REC İnşaat’ın ardından 60 gün içinde çalışmalara başlayıp işi 550 günde bitirmesi planlanıyor. Daha önce 28 Ocak 2014’te de ihaleye çıkan ancak davalık olan stat için yeniden ruhsat başvurusu yapılacak. Karşıyaka Belediyesi Plan Proje Müdürlüğü, Yalı Caddesi’nde yer alan stat arazisinin spor alanı olarak belirlenmesi için yapılan imar planı değişikliği talebine geçen 23 Kasım’da onay vermemişti. Belediye, arazinin en, boy, yükseklik gibi değişikliklerini güncelleyip, plan tadilatı yapılması talebini itfaiye gibi acil durum araçları için ulaşımın yetersiz kalacağı, otopark, yapı yaklaşma mesafeleri, vaziyet planının bulunmaması, yükseklik belirtilmemesi ve yapı yoğunluğunu artıracağı gerekçeleriyle reddetmişti.

Seyirci kapasitesi 15.000 kişi olan stadyumun, kuzey, güney ve doğu yönünde seyirci girişleri yer alırken, batı yönü sporcu, basın, vip, protokol ve loca girişleri için ayrıldı. Stadyumda 26 adet loca yer alacak.

Kuzey, güney, batı ve misafir tribün seyircileri için bir toplanma alanı oluşturuldu ve bu alan zemin kattaki mağazalar ile desteklendi. Stadyumda seyirci kapasitesi açısından yeterli sayıda wc, revir, mescit, büfe ve engelli girişi bulunacak. Sporcular için 4 adet soyunma odası, hakem odaları, teknik direktör odaları, revir alanları planlandı.

Projenin şekillendirilmesinde, İzmir’in kentsel dinamikleri baz alındı. Stadyum insanlar tarafından sürekli yaşanan bir mekân haline getirilebilmesi için güney yönündeki sosyal alanlarla bir arada düşünülerek tasarlandı.

Karşıyaka’nın ana ulaşım akslarının kalbinde yer alan bu çağdaş stadın hem İzmir için hem bölge geneli için çekim merkezi olması hedeflendi.