17 Ekim 2015 Cumartesi, 15:04
Öcal Uluç
Öcal Uluç ocaluluc35@gmail.com Tüm Yazılar

Karşıyaka ve basketbol!..

Ne zamandır yazıp geliyorum; “Karşıyaka Spor Kulübü, lokomotifliğe futbolu değil, basketbolu almalıdır; THY Avrupa Ligi’nde her yıl şampiyonluğa oynar ve de şampiyon da olur!..” İşte gerçek ortada; Karşıyaka basketbolda geçen yıl “neler” yaptı; basketbola “büyük yatırımlar yapan” Anadolu Efesleri, Fenerbahçeleri geçerek nasıl şampiyon oldu ve de Galatasaray’ı ekarte ederek “THY Avrupa Ligi’ne katılmaya nasıl hak […]

Ne zamandır yazıp geliyorum; “Karşıyaka Spor Kulübü, lokomotifliğe futbolu değil, basketbolu almalıdır; THY Avrupa Ligi’nde her yıl şampiyonluğa oynar ve de şampiyon da olur!..”
İşte gerçek ortada; Karşıyaka basketbolda geçen yıl “neler” yaptı; basketbola “büyük yatırımlar yapan” Anadolu Efesleri, Fenerbahçeleri geçerek nasıl şampiyon oldu ve de Galatasaray’ı ekarte ederek “THY Avrupa Ligi’ne katılmaya nasıl hak kazandı”; bütün bir yıl tribünlerde, ekran başlarında seyrettik!..
“Rotasyonu daracık bir kadro” ve nefes kesen mücadelelerden sonra gelen büyük başarı!..
Sonra “o kadro”, kapışıla kapışıla darmadağın oluyor; eldeki, kasadaki “dar imkanlar” ile “yepyeni bir kadro kuruluyor” ve “tarihindeki ilk THY Euroleague maçında” galibiyet, hem de kime karşı; Barcelona’ya!..
2 sayı farkla biten ilk devreden sonra “üçüncü periyotta, Barcelona’yı darmadağın edip, farkı 16 sayıya çıkarmak” ve maçı da 71-62 kazanmak; “yeni kurulan” bir takım için kolay iş mi?..
Bir de bakın, hele hele “iş adamı” eski Beşiktaşlı Erdal Acar’ın da “büyük katkı yaptığı” imkanlarla “PTT 1. Lig’de sezonu şampiyonluk iddiasıyla açan” Karşıyaka Futbol takımı, “onca transfere rağmen” ne hâlde?..
7 Maçta 1 galibiyet, 3 beraberlik, 3 mağlubiyet ve lider Samsunspor’un 9 puan gerisinde, 6 puanla, eksi 3 averajla “düşme hattının hemen üstünde!..”
“Yıllardan beri” de bu tablo “üç aşağı beş yukarı böyle!..
3 yıldır Ufuk Sarıca’nın koçluğunda ve “ateşli” taraftarının müthiş desteği ile “çok yıllar önceki” başarı çizgisini yakalamaya başlayan Karşıyaka Basketbol Takımı, “Türk basketbolunun zirvelerinde artık ve gene ben de varım” diyecek noktaya erişti!..
Avrupa Basketbol Ligi’nin “en skorer takımlarının başında gelen” Barcelona’yı, “ilk 3 periyotta 38 sayıda tutmak” ne demek; biraz basketboldan anlayanlar “ne demek olduğunu” çok iyi bilirler!..
Maçın istatistikleri de, ribaunt savaşından, üçlük atışlara, asistlerden, top kayıplarına kadar” Karşıyaka’nın, Barcelona karşısındaki üstünlüğünü ortaya koyuyor; demek istediğim şu ki; “basketbol oynayarak ve rakibe üstünlüğünü kabul ettirerek alınmış” bir galibiyet; helâl olsun Sarıca’ya ve talebelerine!..
İşte gene diyor ve yazıyorum ki, ey Karşıyaka taraftarı, ey Karşıyaka yönetimi, ey Karşıyaka’nın dünden bugüne ve yarına “sponsoru ve babası” Selçuk Yaşar, Karşıyaka Kulübü’nde “Basketbolu, lokomotif spor yapın”; yapın ki, “verilen emekler, akıtılan paralar “hak ettiği” yeri ve değeri bulsun!..
Karşıyaka ilçesi, Avrupa basketbolunun “parlayan merkezlerinden biri” olsun!..
Çok şey gerekmiyor; biraz cesaret ve biraz destek o kadar!..
Nereden nereye!..
Karşıyaka’nın Barcelona’yı yendiği maçı, Karşıyaka Başkanı Ali Erten ve Göztepe Başkanı Mehmet Sepil beraber izledi. Yıllardan beri, taraftarları arasında kavga -dövüş kanlı-bıçaklı olaylarla adeta “düşman kardeşler” görüntüleri veren ve spor kamuoyunu da buna alıştıran Karşıya ve Göztepe’nin başkanlarının “bu yaklaşımı”, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor gibi büyüklerin başkan ve yönetimlerine, hatta camialarına örnek olacak bir “fair play olayı” idi!..
Bu adımın hazırlanışı da, “İzmir’in iki yakasının iki büyük kulübünün ‘aynı sponsor’ ile el ele ve yan yana getirilişi olayı” ile başlamış, inşaat firması Folkart, aynı gün “beraberce imzalanan” sözleşme ile hem Göztepe’nin, hem Karşıyaka’nın “forma göğüs sponsoru” olmuştu!..
Bu tablonun arkasındaki imza ise, Galatasaray yönetiminin Galatasaray’dan kopardığı ve Mehmet Sepil’in Göztepe CEO’luğuna getirdiği Kerem Ertan’ındı!..
Göreceğiz; İzmir’de Göztepe ve Karşıyaka taraftarları da “yakında” Başkanları gibi, “yan yana” maç seyredecekler; “Folkart Kupası’nda iki takım karşılaşacak” ve bu kupa “her yıl oynanarak geleneksel hâle getirilecek!..”
İzmir’de iki büyük ve köklü camia, fair play yoluna çıktı, dönüş yok; yola devam!..