Karşıyaka'da Roberto Carlos İsyanı

24 Ağustos 2013 Cumartesi, 10:23

Sivasspor'da Kayserispor maçı hazırlıklarıKarşıyaka’da UEFA Pro Lisans diploması olmadığı için sahaya teknik direktör ünvanıyla çıkamayan Sait Karafırtınalar, Futbol Federasyonu’nun lisansı yetersiz olan Sivasspor teknik direktörü Roberto Carlos için yaptığı talimat değişikliğine tepki gösterdi.
Federasyon, Süper Lig’deki Kayserispor maçında tribüne çıkmak zorunda kalan Carlos için, Teknik Adamların Eğitimi ve Sınıflandırılması Talimatı’nı değiştirdi. Yeni talimata göre FIFA sıralamasında ilk 25 basamak içinde yer alan bir ülkenin milli takımında en az 75 kez oynamış, Türkiye’de 2 yıl forma giymiş yabancılar takım çalıştırabilecek. Ülkemizde en az 25 kez A Milli olmuş eski futbolcular da düzenlemeden yararlanacak. Düzenlemeyle Carlos’un yanı sıra lise diplomaları olmadığı için UEFA Pro Lisans Kursu’na katılamayan Tugay Kerimoğlu, Arif Erdem ve Suat Kaya’nın da önü açılacak.

Kararın adil olmadığını belirten Sait Karafırtınalar, şunları söyledi:

“Talimat değişikliği alay eder gibi. UEFA A Lisans sahibiyim. Pro Lisans Kursu’na katılmama rağmen lise diplomam olmadığı için elendim. Süper Lig ve 1. Lig’de Pro Lisans’ı olmayan yalnız ben kaldım. Bu yüzden yeni kurs açılması da zor. Birçok kişiye inisiyatif kullanıldı ama benim önüm açılmıyor. Yalnızca ülkemizde Pro Lisans için lise diploması isteniyor. Liseye dışarıdan devam ediyorum. Lisansı gerekirse yurt dışından alacağım.”