Karşıyaka’dan Efes’e Darbe

10 Nisan 2017 Pazartesi, 23:32

Spor Toto Basketbol Ligi’nde 25. haftanın son maçında Pınar Karşıyaka, evinde Anadolu Efes’i konuk etti.
Oldukça çekişmeli geçen maçta Karşıyaka, Efes karşısında Mike Green’in son saniye basketiyle önce maçı uzatmaya götürürken, uzatma bölümünde de daha etkili oynayarak sahadan 100-96 galip ayrıldı.

Maça hızlı başlayan Anadolu Efes, savunmada Karşıyaka’yı sürekli hataya iterken, pota altında Bryant Dunston ile bulduğu sayılarla skoru 3-11‘e getirdi. Dışarıdan Cedi Osman’ın da devreye girmesiyle Efes, farkı daha da açarken, televizyon molasına 6-16 önde gitti. Televizyon molasından sonra da oyunu domine eden Efes, Derrick Brown’un sayılarıyla skoru 8-22‘ye getirdi. Çeyreğin son bölümünde Cedi’nin üçlükleriyle skorunu artırsa da savunmada J’Covan Brown ve DaJuan Summers’ı durduramayınca ev sahibi ekip, çeyrek sonunda skoru 22-28‘e getirdi.

İkinci çeyreğe de iyi başlayan Karşıyaka, J’Covan Brown ve Muhammed Baygül’ün sayılarıyla 8-2’lik bir seri yakalarken, skoru 30-30‘a getirdi. Karşıyaka’nın serisine pota altını kullanarak cevap veren Efes, pota altında Bryant Dunston’dan gelen sayılarla skoru 32-40‘a getirdi. Karşıyaka, DaJuan Summers’ın sayılarıyla periyotun son bölümünde farkı zaman zaman 3’e indirse de Efes, rakibinin öne geçmesine izin vermedi ve soyunma odasına 41-45 önde gitti.

Efes, üçüncü çeyreğe hızlı hücum sayılarıyla kolay sayılar bularak başlasa da savunmada bir türlü Summers-Brown ikilisini durduramayınca ev sahip skoru 52-52‘ye getirdi ve maçı bir kez daha eşitledi. Karşıyaka’nın serisine Bryant Dunston ve Derrick Brown’un sayılarıyla cevap veren Efes, tekrardan öne geçerken, skoru 55-63‘e getirdi. J’Covan Brown ile tekrardan ayağa kalkan Karşıyaka, Brown’a Owens’ın da yardım etmesiyle 9-0’lık bir seri yakaladı ve çeyreğin son bölümünde 64-63 öne geçti. Çeyreğin son bölümünde pota altında Bryant Dunston ile basketfaulü buldu ve son çeyreğe 64-66 önde girdi.

Son çeyreğe Karşıyaka, Brent Petway’ın sayılarıyla hızlı bir başlangıç yapsa da Efes, Cedi’nin sayılarıyla skoru 70-73′e getirdi. Josh Owens ve Muhammed Baygül’ün devreye girmesiyle Karşıyaka, bir kez daha öne geçse de (77-75) Efes, Can Maxim’in sayılarıyla karşılık verdi ve skoru 79-80‘e getirdi. Savunmada büyük bir direnç koyan Karşıyaka, Summers ve Green’in sayılarıyla son dört dakikaya 86-81 önde girdi. Hücumda arka arkaya tercih hataları yapan Karşıyaka, Paul ve Dunston’ın sayılarına engel olamayınca Efes, skoru 86-85‘e getirdi ve ev sahibi ekibe mola aldırdı. Moladan sonra da Karşıyaka, hücum da hata yapmaya devam ederken, Efes, Can Maxim Mutaf’ın üçlüğüyle son 28 saniyeye 86-88 öne geçti. Karşıyaka, hücumu değerlendirememesi sonrası Efes, Heurtel ile çizgiden 2’de 1 attı ve farkı üçe çıkardı. Son top da Karşıyaka, Summers ile isabet bulamasa da bir şans anıyla topu elinde bulan Green, son saniyede üçlüğü attı ve maç 89-89 ile uzatmaya gitti.

Uzatma bölümünde iki takım da arka arkaya hatalar yapsa da Karşıyaka, Summers’ın birebiriyle son 2 dakikaya 93-91 önde girdi. Efes, Dunston ile ayakta kalmaya çalışsa da ev sahibi ekip, Summers ve Brown’un sayılarıyla sahadan galibiyetle ayrıldı.

Üst üstte üçüncü galibiyetin alan Karşıyaka, içeride 9-3 toplamda 14-11 olurken, arka arkaya iki hafta kaybeden Efes ise dışarıda 10-3 toplamda 21-4 oldu. Gelecek hafta Efes, içeride Trabzonspor Medical Park’ı ağırlarken, Karşıyaka ise Darüşşafaka’yı konuk edecek.

Karşıyaka’da ise J’Covan Brown 24 sayı, 7 asistle oynarken, DaJuan Summers 22 sayı, 14 ribuand, Josh Owens 18 sayı, 11 ribaund, Mike Green 15 sayı, 3 asist, 4 ribaund ve Muhammed Baygül 11 sayı, 7 ribaund yaptı.

Efes’te Bryant Dunston 24 sayı, 6 ribaund, 5 blok, 5 asistle dominant bir performans sergilerken, Cedi Osman 19 sayı, 3 ribaund, Derrick Brown 16 sayı, 8 ribaund, Brandon Paul 12 sayı, Can Maxim Mutaf 17 sayı ve Thomas Heurtel 3 sayı, 14 asistle oynadı.

İlk Yarı

İkinci Yarı