Karşıyaka’dan Rahatsızlık Duyanlar Var

20 Temmuz 2015 Pazartesi, 14:23

Pınar Karşıyaka Basketbol Şubesi Sorumlusu Tamer Ustaoğlu ile uzun bir sohbetimiz oldu. Transferlerden, Euroleague’deki beklentilerden, salon sorununa kadar…

İşte Ustaoğlu’ndan pasajlar…

KARŞIYAKA’YA GELENİN DEĞERİ ARTIYOR
“Şu an için açıklamakta sakınca gördüğümüz bazı isimlerle kısa sürede imzalamayı bekliyoruz. El attığımız oyuncuların fiyatı yukarı fırladığı için bu isimleri şimdilik paylaşmıyoruz. Kadromuz hemen hemen hazır. Palacios ile çok kısa süre içinde sözleşmeyi yenileyebiliriz. Gabriel bizim istediğimiz şartları kabul ederse kalır. Anlaşamazsak yerine çok iyi bir adayımız hazır. Ayrıca Colton Iverson konusu da tam olarak kapanmadı. Menajeri FIBA’dan çıkışını almaya çalışıyor. Olmazsa diğer adaylara yöneleceğiz. Can Altıntığ ile anlaştık, Fenerbahçe’den çıkış işlemlerini sürdürüyor. Ayrıca bir yerli 3 numara daha alacağız. Bir telaşımız ve paniğimiz yok. Çok iyi bir kadro ile sezona gireceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Buraya gelen oyuncular da performans olarak Pınar Karşıyaka’nın nimetlerinden faydalanacağını biliyor.

Bugün itibariyle ligimizdeki bazı takımların 20’şer oyuncusu var. Bu kadar oyuncuyu tutamayacaklarına göre önümüzdeki günlerde yerli oyuncu portföyü de genişleyecek.

KARŞIYAKA’DAN RAHATSIZLIK DUYANLAR VAR
İçeride de bizi zayıflatmak, güçsüz olmamızı isteyenler var. Bunlar Karşıyaka’nın çıkışından rahatsızlık duydular ve finansal güçleri ile bizi zayıflatmaya çalıştılar. Nitekim geçen sezonu başarılı kadrosundaki bazı isimler şimdi o takımlarda. Bunu da doğal karşılıyoruz. Takımın yarısını koruduk, 5 oyuncu ise gitti. Gidenlerin yeni kulüplerindeki maliyetleri 3.8 milyon euro. Onları transfer edenler bir önceki yıla göre yüzde 60-100 fazlasıyla aldılar. Onlar çok değerli oyunculardır ama unutulmaması gerekir ki oyuncular değerlerini Karşıyaka’da buluyorlar. İnşallah gittikleri yerlerde iyi oynarlar, çünkü onlar bizim evlatlarımız, kardeşlerimiz ama Karşıyaka’daki başarıyı yakalamaları zor. Onları da haksız bulmuyorum, sonuçta kariyerleri süresince rastlayamayacakları büyük paralar aldılar ve parayı tercih ettiler. Ama aynı performansı tekrarlamaları imkansız. Dixon ilk iki periyod kötü oynadığında Ufuk Sarıca ona yine süre veriyordu. Fenerbahçe bu kadar sabır gösterir mi? Bütün bu oyuncuların bize gelmeden önceki durumları ile gittikleri sıradaki farklılık onlara Karşıyaka’nın katkısıdır.

EUROLEAGUE’DE HEDEF İLK GRUPTAN ÇIKMAK
Euroleague’de güçlü rakiplerle karşılaşacağız ama biliyoruz ki bu arenada bütün takımlar güçlü. Öncelikli beklentimiz ilk dört arasına girerek gruptan çıkmak. Diğer sezonlara göre yeni bir kadro oluşturmuş olmamız önemli bir farklılık. Mutlaka iyi bir hazırlık dönemi geçirmek ve adaptasyon süresini kısaltmak zorundayız ki Euroleague’e iyi bir giriş yapalım. Bu konuda teknik kadromuzun becerisine ve bilgisine güvenimiz sonsuz. Sezona bir takım gibi başlayacağımızdan eminiz.

SALON KONUSU
Şimdilik salon konusunda belirgin bir durum yok. Karşımızda üç alternatif duruyor. İyimser olanı he Euroleague’yi, hem kendi ligimizi Karşıyaka Arena’da oynamak. İkincisi ligi kendi salonumuzda, Euroleague’yi Halkapınar’da oynamak, üçüncüsü ise bütün maçlar için sadece Halkapınar’ı kullanmak. Büyük beklentimiz ise biran önce Karşıyaka’da ve özellikle Mavişehir Bölgesi’nde 10 bin kişilik bir yeni salona kavuşmak.

PİLOT TAKIM KURABİLİRİZ
Pınar Karşıyaka altyapıda yeni bir oluşumla 3-4 sene içinde yeni oyuncular kazanmaya çalışacak. Eskiden Türkiye Ligi bu kadar üst düzey mücadeleye sahne olmazken genç oyunculara süre vermek daha kolay oluyordu. Şimdi kurtlar sofrasında gençlerin işi zorlaştı. Eğer Birinci Lig ile İkinci Lig arasındaki makas daralırsa bundan Türk basketbolu karlı çıkar. Bu çocukların kendisini geliştireceği yer İkinci Lig. Son yıllarda ise İkinci Lig’de gelişip Birinci Lig’de süre alabilen oyuncu sayısı yok denecek kadar az.

Pınar Karşıyaka olarak kısa zamanda TBL’de oynayacak bir pilot takım oluşturacağız. Bu taktirde A Takım’a gerçek anlamda geçiş daha kolay olacak.

 

Kaynak: http://www.basketfaul.com/makale/44293/ustaoglu-ile-transferlerden-altyapiya-kadar-karsiyaka-turu-umran-kapanli.html