Karşıyakalı Oyuncular Transferin Gözdesi

24 Haziran 2015 Çarşamba, 14:42

Pınar Karşıyaka’yı 28 yıl sonra Türkiye Basketbol Ligi’nde şampiyonluğa taşıyan kadro, transferin gözdesi oldu. Pınar Karşıyaka’nın yıldızı Dixon’un şampiyonluğun hemen ertesinde ücretini 3’e katlayıp Fenerbahçe’ye transfer olmasının ardından sözleşmesi biten Diebler ve Strawberry’le yapılan ilk görüşmelerde anlaşma sağlanamadı. Geçen sezon takımın ve kulüp tarihinin en yüksek ücret alan ismi Dixon’a 410 bin dolar ödeyen yeşil kırmızılılarda yabancılar kalmak için bu miktarın 2 katını talep ediyor. Diebler, Anadolu Efes’le temasta, Strawberry’nin Rusya’ya transfer olacağı iddiaları var.

Sözleşmesi sürmesine rağmen kontratında çıkış opsiyonu bulunan Gabriel’e Yunan devi Olympiakos talip oldu. Palacios’un adı Armani Milano’yla anılıyor. Barış Hersek’in ismi de Fenerbahçe, Soner’in ismi Darüşşafaka’yla geçiyor. Pınar Karşıyaka’da İnanç ve Egemen’n sözleşmesi sürüyor, Erkan ile Cemal’in opsiyonlu mukavelesi var. Pınar Karşıyaka, dış transferde ilk temas kurduğu isim olan Panathinaikoslu eski yıldızı Batista’ya 600 bin dolar önerdi. Uruguaylı pivot, Çin’den 1.1 milyon dolarlık bir teklif alınca rotayı bu ülkeye çevirdi.

TBF’DEN ÜZEN KARAR

Türkiye Basketbol Federasyonu yönetim kurulu, yabancı transfer statüsünü değiştirdi. Türkiye’de forma giyen yabancı oyuncular, ülkemizde başka bir kulübe transfer olduğu takdirde bonservis ödenmeyecek. Pınar Karşıyaka, yabancılarına birçok talip olduğu dönemde statünün değişmesiyle büyük bir gelirden oldu. Pınar Karşıyaka, Dixon’un Fenerbahçe’ye transferinden oyuncunun geçen sezonki ücreti olan 410 bin dolar bonservisi alamayacak. Diebler, Anadolu Efes’e giderse Pınar Karşıyaka 265 bin dolardan daha olacak.

HALKAPINAR YEDEKTE

Barcelona’da Euroleague yönetimine wildcard için sunum yapan Pınar Karşıyaka, Karşıyaka Arena’nın standartlara uygun bulunmama ihtimaline karşın 10 bin kapasiteli Halkapınar Spor Salonu’nu da dosyaya ekledi. Şube Başkanı Tamer Ustaoğlu, “İyi bir sunum gerçekleştirdik. Lig yönetimi de sportif başarı olarak bizim Euroleague’i hak ettiğimizin farkında. Tüm Avrupa’ya 4 adet wildcard verecekler. Ülkemize wildcard verilip verilmeyeceği veya kaç adet verileceği belirsiz” dedi

SARICA’NIN İÇİNE DOĞDU

Pınar Karşıyaka’ya tarihi başarılan yaşatan Antrenör Ufuk Sarıca’nın, şampiyonluğu 5 yıl önceden öngördüğü ortaya çıktı. Sarıca, 2010 yılında Salsa Basket’e verdiği röportajda, “İzmir’in müthiş potansiyeli var. Pınar Karşıyaka’nın şu anda Eurocup’ta oynayan bir takım olması gerekirdi. Tüm gerekli şartlara sahip. Maça bilet alarak girip salonu dolduran ateşli, vefalı bir taraftarları var. Bu takı devrim yapabilecek, şampiyonluğu müessese takımlarından alabilecek kapasitede” cümlelerini kullandı. Röportajdan 2 yıl sonra genç bir antrenör olarak Pınar Karşıyaka’nın başına geçen Sarıca, o dönem söylediği tüm başarılara takımı kendi ulaştırdı.

Kaynak: DHA

SELİM ÇINAR SPOİLER VERMİŞTİ

Genel Menajer Selim Çınar’ın da sezon başı attığı bir tweetteki şampiyonluk kehaneti gerçek oldu.

selimçınarspoiler