Karşıyaka’nın Geleceği için İtirazları Çekin

10 Kasım 2017 Cuma, 18:01

KSK Ankara Temsilcisi ve Karşıyaka Stadı Proje Koordinatörü Cüneyt Başak, Karşıyaka Stadı planına gelen itirazlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Karşıyaka Spor Kulübü Ankara Temsilcisi ve Karşıyaka Stadı Proje Koordinatörü Cüneyt Başak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan yeni stat planına gelen son dakika itirazları hakkında açıklamalarda bulundu.

21.07.2017/21.08.2117 tarihleri arasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkan nazım ve uygulama planında itiraza konu olan maddelerin giderildiğini vurgulayan Cüneyt Başak:

‘’KSK Yönetim kurulu, Divan Kurulu, Varlık Kurulu, Çevre ve Şehircilik Genel Müdürlüğü İl Müdürlüğü, Spor Bakanlığı, TOKİ Genel Müdürlüğü, Şehir Plancılar Odası ile Ankara, İzmir ve İstanbul’da yapılan bir dizi toplantılar sonucunda düzeltilmiş, eksikler tamamlanmış, UEFA kriterlerine uygun hale getirilmiş ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kabul ve onayıyla tekrar askıya çıkarılmıştır. Bundan önceki askı döneminde sadece Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün itirazı bulunan plana hiç bir şahıs itirazı olmaz iken bu sefer 51 şahsın (29 kadın, 21 erkek) aynı dilekçe ve sebepler ile itiraz etmeleri çok manidardır, madem itiraz edeceklerdi daha önce niye bir tanesi bile itiraz etmedi, bunu kamuoyunun ve taraftarlarımızın değerlendirmesine bırakıyorum’’ diye konuştu.

Yeni yapılan imar revize planlarıyla yapı yüksekliği mevcut yapılarla sınırlı tutulmuş ve imar yönetmeliğine uygun çekme mesafeleri bırakıldığını belirten Başak:

‘’Yapının yaya ve araç ulaşımı için gerekli yol bağlantıları da revize planda işlenmiştir. Yapının toplu taşıma güzergahında oluşu otopark gereksinimini minimum seviyesine indiriyor. UEFA kriterleri ve güvenlik gerekçesiyle stadyumlara toplu taşıma ile gelinmesinin sağlanması önerilmektedir. Yeni tasarlanan konsept proje ile ekolojik yaklaşımlarda bulunulmuş yeşil izler, bitki yoğuluklu teraslar ve elektirik enerjisi üretebilen bir yapı tasarlanmıştır. Ayrıca stadyumlar acil deprem ve afetlerde geçiçi sığınma ve toplanma yapıları olarak hizmet vermektedir’’ dedi.

Gerekli düzenlemeleri yapılıp askıya çıktığı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın itirazları değerlendirmesini bekleceklerini söyleyen Cüneyt Başak:

‘’Temennimiz ve isteğimiz, itirazların olumsuz değerlendirilmesi, bu açıklamadan sonra itiraz eden vatandaşlarımızın sağduyulu davranıp Karşıyakamızın geleceğini düşünerek itirazlarını geri çekmesi ve Karşıyakamızın kurtarıcısı olan bu örnek stadımızın inşaatının bir an önce tamamlanmasıdır .Kamuoyuna duyurulur’’ diye konuştu.