Karşıyaka’yı 2 Yıl Sonra Görün

02 Eylül 2015 Çarşamba, 10:13

KSK Başkanı Ali Erten, Kaf-Kaf için çizdiği yol haritasını Yeni Asır’a açıklarken, “Stadımız yokken, şampiyonluğun tadı çıkmaz. Basketboldaki başarının sırrı Mavişehir Arena” dedi
Büyük bir sevdayla bağlandığı KSK’ye çeyrek asırdır yönetici olarak hizmet edip, 3 ay önce de başkanlık koltuğuna oturan Ali Erten, kulübün içinde bulunduğu durumu, başarının formülünü ve Erdal Acar’ın desteğini YENİ ASIR’a değerlendirdi. 30 yıldır Karşıyaka’da yaşadığını ve burada öleceğini belirten Erten, önceliği sportif başarıya verdi ve “Tabii ki şampiyonluklar bizi çok mutlu eder, ama tesisleri tamamlayamaz ve eksikleri gidermezsek şampiyonluklar yarım kalır” dedi. Uzun vadeli düşünmek gerektiğini, dönemsel başarıların gözboyamadan ibaret olacağını vurgulayan Erten, “KSK’nin öncelikli olmazsa olmazı tesistir. Tesis yapacak gücümüz ve bilgimiz var. Eğer kulübü gerçekten seviyorsak, nasıl sağlam temeller üzerinde otururuz bunu düşünmemiz gerek” dedi.

KSK’nin müthiş tarihi ile İzmir’in en büyük kültür miraslarından biri olduğunun altını çizen Erten, “Biz bu açıdan da korunması gereken bir kurumuz. Kuvvay-i Milliye ruhundan doğan bir kulübüz. Armamızda Atatürk’ün emaneti olarak bayrağımızı taşıyoruz. Bunları koruyabilmek lafla olmuyor. Hepimiz çok heyecanlıyız, herşey bir an evvel olsun istiyoruz. Ama işin ekonomik tarafı var. Güçlü ve sürdürülebilir bir ekonomik yapı olmadan bu işler olmuyor. Bunun için planlı, sistematik çalışmalıyız. Örneğin yönetici konusunda mantalitemizi değiştirmemiz lazım. Kulübümüze para verecek yöneticilerden çok, karşılıksız kaynak yaratacak yönetici modeline geçmemiz lazım. Şampiyonluk tabi ki hepimizi mutlu eder. Ama tesisleri yapamazsa tadını çıkartamayız” diye konuştu.
GÖKHAN ÖZYURTLU

Başarının sırrı Mavişehir Arena
Mavişehir Arena’nın, tesisleşmenin sportif başarıdaki etkisinin en iyi örneği olduğunu ifade eden Karşıyaka Başkanı Ali Erten, “Basketboldaki başarı son 5 yılın yönetimsel vizyonudur. İstikrarlı bir yönetim, iyi bir antrenör, bunun yanında tesis, taraftar baskısı üst üste gelince başarı da geldi. Tesadüf değildi bunlar. Adım adım geldi, göstere göstere geldi. Şimdi bu futbol için de geçerli. Vizyonumuzun başlangıç noktası stattır. Arena’da taraftarımızla bütünleşiyoruz kimse karşımızda duramıyor. İşte stat yaptığımızda bunu futbolda da başaracağız” ifadesini kullandı.

Kimliğimiz iki yılda dağişecek
KSK Başkanı Erten, yönetim olarak kalıcı başarı peşinde olduklarını vurgulayarak, 2 yıl sonra bambaşka bir KSK vaat etti. Erten, “Yeni salonumuz, kendi stadımız, gelir getirici alanlarımız, A takım kamp tesisimiz olacak. Yeni tesis için devlete ait bir alan belirledik. A takımı buraya taşıyıp Çiğli’yi tamamen altyapı tesisi haline getireceğiz. Yeni salon için yer belirledik, projeleri çiziliyor, çok kısa sürede bunu Gençlik Spor Bakanlığı’na sunacağız. Stat inşaatımızda inatla bütün engelleri aştık, bir haftaya kadar kazık çalışmaları başlıyor.

Acar’a teşekkür
Peki KSK Başkanı Erten, işadamı Erdal Acar’ın kulübe maddi desteği nasıl değerlendiriyor. Erten, bu konudaki sözlerine Erdal Acar’ın kulübe büyük maddi destek verdiğini vurgulayıp, kendisine teşekkür ederek başlıyor. Erdal Acar’ın kulübe katkısının, kritik dönemde geldiğini ve hayati önem taşıdığını, bunu hiç bir zaman unutmadıklarını vurgulayan Erten, Acar ile aralarında yaşanan sözleşme krizini de şöyle değerlendirdi; “Kendisine saygısızlık yapmayız, yapılmasına da müsaade etmeyiz. Acar bizim camiada yeni. Bazı dengelerimizi, geleneklerimizi bilmemesi doğal. Biz bunları kendisiyle saygı sevgi çerçevesinde paylaştık. Bunları anlatmazsak, Acar’a kötülük yapmış oluruz. Yaşar Holding ilişkileri bizim için hassastır, Yaşar ailesinin basketbola katkısı üzerine laf söyletmeyiz. Ayrıca kulübün aşırı borçlanmaması için önlem alıyoruz. Çünkü açık konuşursak, ekonomik olarak batık durumdayız. İki ayda tam 6 kere transfer yasağı geldi. Vergi dairesi, SGK derken takımı sahaya çıkartabilmek için olağanüstü bir mücadele verdik. Her zaman bu kadar şanslı olamayabiliriz. Futbol bütçesinin büyük olması ve daha fazla borçlanmamak adına iki satır sözleşme istiyoruz. Erdal Acar’ın başımızın üzerinde yeri var. Ama kulüp menfaatleri için ortak bir çizgi belirlemeye çalışıyoruz. Konuşarak sorunları çözeriz. Herşeyi kayıt altına alalım istiyoruz. Yaşar Grubu ile bile 60 yıldır sözleşme yapıyoruz. Burada ne kötülük var. Bundan aksi bir anlam çıkarılmasın.”

En büyük tehlike borç
KSK’ye başkan olarak hizmet etmek için işinden ve ailesinden iki yıl izin aldığını ve görev süresi bittikten sonra kesinlikle aday olmayacağını vurgulayan Erten, “Elimizde sihirli değnek yok. İyi çalışarak, sabırla, inatla bu işleri kovalıyoruz, kovalayacağız. Hedefimiz 2 yıl içinde bu kulübü tesis anlamında Türkiye’nin sayılı kulüpleri içine sokmak. 20 yıllık hizmeti 2 yılda yapacağız. Ancak bunu yapabilirsek hizmet etmiş oluruz. Yoksa hepsi havada kalır. Biz borcu arttıran yönetim olmayacağız. Karşılıksız kaynaklar buluyoruz. Yakında bu konuda güzel haberlerimiz olacak. 90 günde birçok önemli konuda önemli adımlar attık. Faaliyet raporumuzu yakında yayınlayacağız. Bu kadar kısa sürede neler yaptığımızı herkes görecek. Alkış beklemiyoruz, eleştirilere saygımız var ama biraz yapıcı olmak lazım. Biz hizmetimizle anılmak istiyoruz. Ne yaptığımızı çok iyi biliyoruz” dedi.

Kapıdaki tehlike

Karşıyaka kulüp lisans belgesi almak için gereken kriterleri yerine getiremezse, 4 puanı silinecek

Türkiye Futbol Federasyonu’nun, UEFA kriterleri doğrultusunda kulüplerden yerine getirmesini istediği ekonomik ve fiziksel şartlar, KSK’nin başına dert oldu. Federasyonun istediği, mali, hukuki, altyapı, sportif ve tesis şartları yerine getirilemezse, Kaf-Kaf’ın dört puanının silinmesi gündemde. Karşıyaka Başkanı Ali Erten ve Genel Sekreter Mehmet Yaya, İstanbul’daki görüşmeleri tamamlayarak kulüp lisans belgesi alabilmek için gerekli ödeme ve anlaşmaları yaptı. Daha önce verilen ancak uygulamaya girmeyen -4 puan silme işlemiyle ilgili son karar fedarasyon tarafından cuma günü açıklanacak. Kulübün çok kritik bir aşamadan geçtiğini belirten Başkan Ali Erten, “Kulüp tescil belgesiyle ilgili mali, hukuki, altyapı, sportif ve tesis kriterlerini yerine getiremediğimiz için bugüne kadar Kulüp Lisans Belgesi alamadık. Bu nedenle para cezası ve puan silme cezasıyla karşı karşıyayız. Bunun uygulanmamasıyla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu nezdinde ciddi uğraş vermekteyiz. Mali ve tesis kriterlerini yerine getirir ve sorunu aşarsak ilk kez ‘Kulüp Lisans Belgesi’de almış olacağız. Avukatımız Mehmet Yaya ile birlikte gerekli görüşmeleri ve sunumları yaptık. Konuyla ilgili karar cuma günü açıklanacak” diye konuştu. GÖKHAN ÖZYURTLU

Son takviyeler yönetimden
Karşıyaka yönetimi, transferin son günlerinde kadrosuna kattığı Mehmet Akgün, Igor Duriç ve Engin Baytar ile gücüne güç kattı. Necati Ateş’in transferi sırasında kulübe maddi destek veren Erdal Acar’la yönetim arasında yaşanan soğukluk yerini ılıman bir havaya bırakırken yapılan son 3 takviyenin tüm giderini yeşil-kırmızılı yönetimin sağladığı öğrenildi.

Kaynak: Yeni Asır