Lisans Krizi

30 Haziran 2016 Perşembe, 12:14

Spor Toto 2’nci Lig’e düşen Karşıyaka, Futbol Federasyonu Kulüp Lisans Kurulu’na yaptığı ikinci başvurudan da olumsuz yanıt aldı. Geçen sezon, 2014 yılındaki mali, idari, altyapı, personel ve hukuki kriterleri yerine getirip ilk kez lisans alarak puan silme cezasından kurtulan Karşıyaka, Federasyon’dan 60 günlük ek süre talep etti. Mayıs ayındaki toplantıda lisans alamayan kulüplere 30 gün süre veren Kulüp Lisans Kurulu ise kulüplere yine 30 günlük ek süre tanıyarak para cezası kesti.

Yeşil kırmızılı kulüp lisansını yenilemeyi başaramazsa bu sezon başında puan silme cezası alacak. Geçen yıl liglerdeki 7 kulübün 3’er puanı silinmişti. Karşıyaka’nın lisans alabilmesi için kesinleşmiş transfer yasağı borcunun olmaması da şartlar arasında.

Transfer yasağını kaldırmaya çalışan Karşıyaka’da eski yöneticilerden Tayfun Yelkenbiçer’in önerisiyle gündeme gelen yardım kampanyasının detayları görüşülüyor. Yönetim ve camianın ileri gelenleri, kampanyaya öncülük etmesini istedikleri Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve Kaymakam Sadettin Yücel’le bir araya geldi. Yeşil kırmızılılar, kulübe yardım edebilecek isimlerin listesini oluşturduktan sonra 13 Temmuz Çarşamba günü Kent Restoran’da Akpınar ve Yücel’in öncülüğünde geniş katılımlı bir kahvaltı organizasyonu düzenleyip, kampanyayı tanıtacak. Başkan Akpınar ve Kaymakam Yücel, destek verecekleri tek tek telefonla arayacak, toplanan tüm kaynak transfer yasağına harcanacak.

DENETLEME BAŞLADI

Karşıyaka yönetimi, bağımsız bir uluslararası denetim kuruluşuyla anlaşarak eski hesapları inceletmeye başladı. 14 Mayıs’taki kongrede üyeler, Divan Kurulu’nun önerisiyle 1 Ocak 2010-14 Mayıs 2016 arasındaki tüm hesapların bağımsız bir kuruluşa geçmişe dönük inceletilmesi yönünde karar almıştı. Yönetimin yaptırdığı denetimin son 6 yılı değil yalnız son 3 yılı kapsadığı açıklandı. Kulüpte son 3 yılda Fatih Diniz ve Ali Erten başkan olarak görev yapmıştı