04 Kasım 2016 Cuma, 06:30
Gürkan Ertaç
Gürkan Ertaç gurkan.ertac@yeniasir.com.tr Tüm Yazılar

Pınar Karşıyaka Avrupada da Var

Karşıyaka her zaman yabancı oyuncu yönünden çok şanslı. 1986-87’deki şampiyon takımdaki Baba Davis ve John Wiley’den başlayarak süper oyuncuları keşfetti, transfer etti, gelenler de burada “İkinci bahar” yaşayarak yıldızlarını yeniden parlattı, Avrupa’nın Barcelona, Real Madrid gibi güçlü takımlarına geçti. Pashutin, Stefanov, Stelmahers, Jefferson, Domercant, Lloreda, Slaughter, Hosley, Gary Neal, Marshall ve Toolson gibi. Ancak iki […]

Karşıyaka her zaman yabancı oyuncu yönünden çok şanslı.
1986-87’deki şampiyon takımdaki Baba Davis ve John Wiley’den başlayarak süper oyuncuları keşfetti, transfer etti, gelenler de burada “İkinci bahar” yaşayarak yıldızlarını yeniden parlattı, Avrupa’nın Barcelona, Real Madrid gibi güçlü takımlarına geçti. Pashutin, Stefanov, Stelmahers, Jefferson, Domercant, Lloreda, Slaughter, Hosley, Gary Neal, Marshall ve Toolson gibi. Ancak iki sezon önce öyle bir jenerasyon geldi ki, bırakın ülkenin devlerini, Avrupa’yı doyurdu. Pınar KSK Lig, Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupalarını müzesine götürürken, başarıya aç takımların saldırısına uğradı. F.Bahçe, en iyi şutör-play maker Dixon’ı kaptı, Anadolu Efes, üçlükçü Diebler’ı kadrosuna kattı. Her maç vasatın üstünde oynayan Strawberry de Yunanistan yolunu tuttu. Yani parayı basanlar bir haftada Kaf-Kaf’ın silahlarını aldı götürdü. Geçen sezon hep, “Bu üçlünün yerini nasıl doldururuz” denemeleriyle geçti. Josh ve Justin Carter’lar boş çıktı, Ragland da verimsiz. İverson savaşan tek adamdı, Abercrombie vasattı.
Bir tek Bracey Wright iyi çıktı. Başkan Turgay Büyükkarcı ve ekibi, Dixon, Diebler ve Strawberry’nin hasretini çekenlere bir yeni “Yıldızlar topluluğu” sundu. Kevin Dillard hem oyun kuruyor, hem atıyor, hem de asist adamı.
DaJuan Summers harika.
Mücadele gücü süper, üçlükleriyle hayranlık uyandırıyor.
Ve Josh Owens… Pota üstünde geziyor, smaçlarıyla tam bizim seyircinin istediği örümcek. Polonyalı Ponitka tam bir görev adamı. Bu takımı sürükleyecek kalitede. Brown ve Petway parçalı bulutlu.
Salı’nın gelişi pazar’dan belli. Bu takım Avrupa Şampiyonluğuna oynayan F.Bahçe’nin İstanbul’da yüreğini ağzına getirdi. FIBA Şampiyonlar Ligi’nde güçlü ekiplerden biri olan İsrail’in Maccabi Rand Media’yı o maçın yorgunluğuna rağmen yenerek Avrupa’ya da yelken açtı. Bu takımda tek sıkıntı Coach Markovic. İlk yarıda farkı açıp, rakibin işini bitirecekken, gençleri oynatıp, Maccabi’nin tekrar oyuna dönmesini sağladı. Mola da almadı.
Kaf-Kaf, Markovic’e rağmen kazandı.