Pınar Karşıyaka'nın rakibi Fenerbahçe!

20 Mayıs 2014 Salı, 12:54

Beko Basketbol Ligi play-off çeyrek final serisinde Anadolu Efes’i saf dışı bırakan Pınar Karşıyaka, geçen sezon play-off ilk turunda elediği Fenerbahçe Ülker’le bu yıl yarı finalde karşılaşacak.

Play-off ilk turunda Anadolu Efes karşısında deplasmanda oynadığı ilk maçı kaybetmesine rağmen daha sonra İzmir’de ve dün İstanbul’da rakibini mağlup eden Pınar Karşıyaka, Türkiye Kupası’nda olduğu gibi rakibini saf dışı bıraktı.

Rakibiyle play-off’ta 7. eşleşmeyi geride bırakan Pınar Karşıyaka, bu serilerde 2. kez rakibini elemeyi başardı. Daha önce şampiyonluğa ulaştığı 1986-1987 sezonunda yarı finalde Anadolu Efes’i eleyen Pınar Karşıyaka, 1983-1984’te finalde rakibine kaybetmişti. Yeşil kırmızılı ekip, 2003-2004, 2007-2008, 2010-2011 ve 2011-2012 sezonlarında Anadolu Efes’i geçmeyi başaramamıştı.

Bu sezon play-off’ta 23. kez mücadele eden Pınar Karşıyaka, 1986-1987 sezonunda şampiyonluğa ulaşmış, 1983-1984’te final oynamıştı.

Play-off’ta 3. eşleşme

Geçen sezon play-off ilk turunda karşılaştığı Fenerbahçe Ülker’i her 2 maçta da mağlup eden Pınar Karşıyaka, adını yarı finale yazdırmıştı. İki ekip, 2004-2005’te yine birinci turda karşılaşmış, o zamanki statüye göre 3 galibiyet alan ekibin bir üst tura çıktığı eşleşmede rakibine 3-0 mağlup olan Pınar Karşıyaka, elenmişti.

Toplam 3 galibiyete ulaşacak ekibin finale yükseleceği play-off yarı finalinde iki takım 22 Mayıs Perşembe ve 24 Mayıs Cumartesi günü İstanbul’da karşılaşacak. Üçüncü karşılaşmanın 27 Mayıs Salı günü İzmir’de oynanacağı seride gerekirse 4. müsabaka 29 Mayıs Perşembe İzmir’de, 5. maç ise 1 Haziran Pazar İstanbul’da yapılacak.

“Hedef final”

Karşıyaka Basketbol Şube Sorumlusu Tamer Ustaoğlu, bu sezon 3 kulvarda başarılı bir yıl geçirdiklerini, ULEB Avrupa Kupası’na veda ettikten sonra Türkiye Kupası’nı kazanmalarının ardından ligde de yollarına devam ettiklerini kaydetti. Play-off ilk turunda Avrupa Ligi için kurulmuş bir kadroya karşı mücadele ettiklerini kaydeden Ustaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Anadolu Efes karşısında serinin ilk maçını kaybetmemize rağmen yarı finale yükseleceğine inancımız tamdı. Nitekim İzmir’deki ikinci müsabakayı kazandıktan sonra dün de rakibimizi yenerek mutlu sona ulaştık. Ben oyuncuları, teknik kadroyu ve bizi desteklemeye gelen taraftarımıza teşekkür ediyorum. Şimdi rakibimiz Fenerbahçe Ülker. Son dönemde rakibimize karşı üstünlüğümüz var. Ligin en pahalı ve en güçlü ekibi Fenerbahçe Ülker karşısında haddimizi bilerek, mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.

Dar kadromuza rağmen bir an önce kendimizi toparlayıp, her maçta yaptığımız gibi oyun karakterimizi ortaya koymak istiyoruz. Fenerbahçe Ülker gibi geniş kadrosu bulunan takımlar uzun soluklu serilerde avantaj yakalayabiliyor. Biz Anadolu Efes karşısında zor bir seriyi geride bıraktık. İstanbul’daki karşılaşmada en az 1 galibiyet aldığımızda İzmir’de bunu başaracağımızı düşünüyorum. Bu konuda teknik ekibe ve oyuncularımıza güvencim tam.”