Sarstık Ama Yıkamadık

31 Ekim 2016 Pazartesi, 07:11

Güçlü rakibi önünde ilk yarıyı önde kapatan, son 6 dakikaya önde giren Karşıyaka, ribauntlarda üstünlüğünü kaptırınca kazanacağı maçı kaybetti
Spor Toto Basketbol Süper Ligi’nde Pınar Karşıyaka, Fenerbahçe’ye son bölümdeki kötü oyunuyla teslim oldu: 84-75. Maça Dajuan Summers’ın sayılarıyla etkili başlayan Pınar KSK, Fenerli Jan Vesely’in kritik sayılarına rağmen sert savunmayla ilk çeyreği 21-19 önde kapattı. İkinci çeyreğe de etkili başlayan Pınar Karşıyaka Boby Dixon’un sayılarıyla bocalamasına rağmen devreyi 39-36 üstün bitirmeyi başardı.
Üçüncü çeyrekte Ekpe Udoh ile sayılar bulan ev sahibi ekip 44-44’lük eşitliği buldu.

Yenilgiye davetiye hazırladı

Sloukas ve Jan Vesely ile sayı bulan Fener bu çeyrekte ilk 5 dakikayı üstünlükle geçince etkisini iyice gösterdi. Ancak Kevin Dillard ile sayılar bulan Karşıyaka 28. dakikayı 53-53’lük eşitliği sağlamasına rağmen Fener son bölüme 60-56 önde girdi.
4. periyotta ribauntlarda üstünlüğü tamamen Fener’e kaptıran Pınar Karşıyaka yenilgiye davetiye hazırladı. Petway ile tekrar canlanan Pınar KSK 34. dakikada Mateusz Mıchal Ponıtka’nın sayısıyla 65- 63 öne geçmesine rağmen savunma hataları yaptı. Bobby Dixon ve James Nunnally ile sayılar bulan Fenerbahçe Kostas Sloukas’ın da etkili oyunuyla maçı 84-75 kazandı.

‘Detaylarda kaybettik’

Başantrenör Nenad Markovic, müsabakanın sonucunu küçük detayların belirlediğini söyledi. Fenerbahçe’yi galibiyetten dolayı kutlayan Markovic, “Dar bir rotasyonla oynadık. Buna rağmen, oyuncularım 40 dakika boyunca savaştı. Küçük detaylarla maçı kaybettik. Bu tarz takımlara karşı hata yapacağız. Bu gayet normal ama sezon başından beri 40 dakikayı da iyi oynadığımız ilk maç oldu” şeklinde görüş belirtti. Pınar Karşıyakalı basketbolcu Muhammed Baygül de izleyenler açısından güzel bir maç olduğunu belirterek, “Bizim için zor bir maçtı. Kısa rotasyonunda 3 oyuncumuz eksik olmasına rağmen bunu daha fazla efor ile kapatmaya çalıştık. THY Avrupa Ligi’nde şampiyonluğa aday bir takımla oynadık. Hak ettikleri bir galibiyet aldılar” dedi.

Sakatlar bel büktü

Pınar Karşıyaka, Fenerbahçe karşısında oynadığı kritik mücadelede 3 önemli oyuncusunu kullanamadı ve sadece 7 oyuncuya şans verebildi. Sakatlıkları nedeniyle kaptan Soner Şentürk ile bu sezon Trabzon Medical Park’tan tranfser edilen Erdi Gülaslan ve Amerikalı J’Covan Brown bu önemli karşılaşmada takımdaki yerini alamadı. Pınar Karşıyaka teknik heyeti, güçlü rakibi karşısında sahaya ilk 5’te altyapıdan yetişen Alp Karahan’a sürdü. Kaf-Kaf’ta 3 kupa kaldıran ve daha sonra Türk olarak Muhammed Ali adını alan ABD’li oyun kurucu Bobby Dixon, dün kritik anlarda attığı 16 sayıyla eski takımına zor anlar yaşattı.