Stad için yapılan itirazlar reddedildi

20 Kasım 2017 Pazartesi, 18:50

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yapılan toplantı sonrasında 51 itiraza ret kararı çıktı.

Bilindiği üzere Karşıyaka’da temelleri 9 Eylül’de Başbakan Binali Yıldırım tarafından atılan Göztepe ve Alsancak Stadı’nın inşaatında projedeki engeller bir bir aşılıp yapım aşamasına geçilirken Karşıyaka Stadı’nın imar planı değişikliği için ise son dakika itirazları gelmişti.

Karşıyaka’ya 62 milyon TL yatırımla yapılacak 15 bin 600 kişilik statta ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 28 Eylül’de ikinci kez hazırlayıp 5 Ekim’de İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde 1 aylığına askıya çıkardığı nazım ve uygulama imar planı değişikliğine askı sürecinin son gününde yine itiraz edilmiş. Plan değişikliğiyle ilgili müdürlüğe 51 şahıs, birbiriyle aynı dilekçeyle son dakikada itirazda bulunmuştu.

Bugün (20.11.2017) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yapılan toplantı sonrasında 51 itiraza red kararı çıktı. Karşıyaka Spor Kulübü yöneticilerinden stad koordinatörü ve Ankara temsilcisi Cüneyt Başak’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamalar şu şekilde;

“Karşıyaka Stadı ile ilgili bugün -kongrede de belirttiğim üzere- güzel gelişmeler yaşadık. Ankara’da gerçekleşen toplantıda son gün birbirine benzer şekilde yapılmış olan itirazların tümü, bakanlık tarafından reddedildi. Süreç, projenin tamamlanması ve belediyeden ruhsat için izin başvurusu alınmasıyla devam edecek. Karşıyaka Belediyesi’nden olumsuz bir geri dönüş alırsak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üzerinden tekrar çalışmalara başlayacağız ”

Başak’ın açıklamaları Karşıyaka Stadı üzerindeki engellerin kalkmasına bir adım daha yaklaşıldığının ve sorunun artık bakanlık yolu ile çözülebileceğine işaret ediyor.

GÖZLER KARŞIYAKA BELEDİYESİNDE

Bu açıklamalardan sonra dikkatler Karşıyaka Belediye Başkanı H. Mutlu Akpınar ve belediye heyetinin alacağı karara çevilecek. Belediyeden mevcut aşamadan sonra dahi olası bir olumsuz karar çıkması durumunda Karşıyaka Spor Kulübü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidecek.