Stat Sorunu Kalmayacak

31 Temmuz 2015 Cuma, 23:44

Toprak, Atatürk Stadı’nın zemininin 10 Eylül’e kadar tamamlanacağını belirtirken, Atatürk, Alsancak, Karşıyaka ve Göztepe statları için tahmini olarak 200-250 milyon lira yatırım yapılacağını söyledi
İzmir Valisi Mustafa Toprak, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın İzmir’deki statların hem tadilatı, hem de yeni stat yapımı için ciddi bir yatırım içinde olduğunu açıkladı. Toprak, kentte yapım ve tadilat çalışmaları devam eden Karşıyaka, Atatürk, Alsancak ve Göztepe projesi için 200-250 milyon lira civarında yatırım yapılacağını bildirdi. Toprak, İzmir’de 1971 yılında olimpik nitelikte inşa edilen Atatürk Stadyumu’nda sürdürülen tadilat ile ilgili olarak, şunları söyledi:

10 Eylül’de bitecek
“Çatı onarımı, zeminin iyileştirilmesi, 2 skor tabelası yapımı ve e-bilet uygulamasını kapsayan giriş ve çıkış turnikelerin kurulması, takımların giriş ve çıkışlarını daha emniyetli hale getiren koruyucu alan çalışmaları hızlı bir şekilde yürüyor. Çatı yapımının bir ay içerisinde bitirilmesini planlıyoruz. Rulo çimler de bir gecikme olmazsa bu hafta serilmeye başlanacak. Bu çimlerin serildikten sonra bakımıyla birlikte 1 ay içinde kök salması ve zeminin sağlamlaşması bekleniyor, dolayısıyla Atatürk Stadyumu 10 Eylül’de futbol oynamaya hazır hale gelecek.”

Karşıyaka Stadı projesi
Yıkımına mayıs ayında başlanan Karşıyaka Stadı’na ilişkin problemlerin çözümünde önemli adımlar attıklarını ve yıkım çalışmalarının bir hafta içinde tamamlanacağı kaydeden Toprak, bu aşamadan sonra parselasyon çalışması yapılacağını söyledi. Toprak, yeni stadın yapımı için Karşıyaka Belediyesi’nden stadın devrinin isteneceğini, bu olmadığı takdirde, prosedür işletilerek kamulaştırma yoluna gidileceğini belirterek, tüm bu işlemlerden sonra ihalesi 2014 Nisan ayında yapılan Karşıyaka Stadı’nın yapımına geçileceğini bildirdi.

Alsancak Stadı tartışmaları
Vali Toprak, Alsancak Stadının yenilenmesi çalışmalarının 1,5-2 yıl sürebileceğini belirtirken, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu ile bazı çevrelerin, “Alsancak Stadı’nın yerine alışveriş merkezi (AVM) yapılacağı, rant amaçlı kullanılacağı” iddialarını ise yalanladı. İddiaların tümüyle asılsız ve algı yaratmaya dönük olduğunu dile getiren Toprak, “Diyoruz ki, ‘bunlar yıkılacak yerine de futbol sahası yapılacak’. Ona rağmen herkes bir şey üretmeye devam ediyor. Bu ilin öncelikli meseleleri var. Herkesin ittifakla katkı sağlaması gerekiyor. Dolayısıyla, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların toplumda şöyle bir açmazı ortaya çıkıyor. ‘Yaptırmazuk’ anlayışı yaygın hale geliyor. Bu doğru değil” dedi. Toprak, İzmir’in güzide kulüplerinden Göztepe için de tarihine yaraşır stat yapılması için çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.