Taraftarımızdan 18 Kişiye İşlem

25 Mart 2016 Cuma, 14:25

İzmir Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin haftasonu oynanan Pınar Karşıyaka-Fenerbahçe basketbol maçındaki küfürlü tezahürat ve Cumhurbaşkanına hakaret ettikleri gerekçesiyle kimliklerini belirlediği 18 taraftar hakkında işlem yapacağı belirtildi.

Spor Toto Basketbol Ligi’nde geçen haftasonu oynanan Pınar Karşıyaka- Fenerbahçe maçında Karşıyaka Çarşı taraftar grubunun bulunduğu her iki tribünde karşılıklı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içeren tezahürat yapıldığı gerekçesiyle taraftarların dün ifadeye çağrıldığı haberi sosyal medyada büyük yankı buldu. Dün kaç taraftarın ifadeye çağrıldığı açıklanmazken, İzmir Emniyeti bugün yaptığı açıklamada 18 taraftarın tespit edildiği duyuruldu.

Yapılan açıklamada, “Kulüp yetkilileri tarafından küfür ve hakaret içeren tezahüratlara son verilmesi amacı ile anons yapılmıştır. Salon içerisinde küçük yaşta çocukların, söz konusu eylem ile ilgisi olmayan vatandaşların bulunması, gelişebilecek ve provoke edilebilecek hadiselere mahal vermemenin yanında, kamu otoritesini sarsacak ve zaafa uğratacak olaylara sebebiyet vermemek için eylemi gerçekleştiren şahıslara müdahalede bulunulmamıştır. Müsabaka sonrası Spor Güvenliği Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan kamera kaydı incelemesi sonucu, tribünler arası koordinasyonu organize bir şekilde sağlayarak küfür ve hakaret içeren tezahüratları attıran A.C.İ. (32) ve K.E.Ö (34) isimli şahıslar ile suça iştirak eden 16 şahıs tespit edilerek haklarında Türk Ceza Kanunu’ nun 299. Maddesi gereğince ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ ve 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun 14. Maddesi gereğince ‘Spor alanları içerisinde kötü söz ve davranışta bulunmak’ suçlarından işlem yapılmaktadır” diye belirtildi.