Yeter Artık!

09 Ekim 2016 Pazar, 11:35

Karşıyakalılar, Kılıçdaroğlu’nun geçiş güzergahında toplandı. Dava açarak inşaatı durduran İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne pankartlarıyla tepki gösterdi
Karşıyakalılar, ihalesi yapılıp yapımına başlanan, ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara 18. Bölge İdare Mahkemesi’ne açtığı dava nedeniyle inşaatı durdurulan Yalı Stadı’nın yapımı için dün yine sokağa döküldü. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin stadın yapımına engel olan davayı bir türlü geri çekmemesine tepkili olan, iki gün önce de Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun “Bizim tarafımızdan açılan dava yok” demesi üzerine çılgına dönen taraftarlar, İzmir’e gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçiş güzergahında protesto eylemi yaptı.

MAVİŞEHİR’DE BEKLEDİLER

Karşıyakalı taraftarlar, Kılıçdaroğlu’na stat konusundaki isteklerini iletip, buna engel olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu şikayet etmek için sabah saatlerinde Mavişehir’de toplandı. Ellerindeki, “Karşıyaka stadını istiyor”, “Stadı istemeyenleri biz de istemeyiz”, “Artık yeter deplasmana gitmek istemiyoruz”, “Karşıyaka tarihini Atatürk yazdı, yok saymaya kimsenin gücü yetmez”, “Karşıyaka planlarında mera olan yerde koyunlar otlasın”, “Karşıyaka Stadı KSK’nin kalbidir” yazılı dövizler açan taraftarlar, stadın durdurulması için dava açan Aziz Kocaoğlu’na “Dava açmadık dedin ama bu nedir?” deyip dava dilekçesini gösterdi.

GÜZERGAHI DEĞİŞTİRDİLER

Karşıyakalılar protestolarını sürdürürken, partilileri açılışların yapılacağı meydana taşıyan otobüsler bir bir yoldan geçmeye başladı.
Bu arada taraftarlar da açılışların yapılacağı Caher Dudayev Bulvarı ve Kemal Baysak Bulvarı kesişimine doğru sloganlar atarak ilerlemeye başladı ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun tören yapacağı alana geldi. Ancak stat protestosu için toplanan grubun haberini alan ve Kılıçdaroğlu’nun Karşıyakalıların önünden geçmesini istemeyen CHP’liler genel başkanlarının yol güzergahını değiştirdi ve Kılıçdaroğlu’nu taşıyan araç, açılışın yapılacağı meydana arka taraftan giriş yaptı.
Bunu farkeden KSK taraftarları tören boyunca hep bir ağızdan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ı protesto eden sloganlar attı ve seslerini Kılıçdaroğlu’na duyurdu. Tören sonrası ise grup sessizce dağıldı.

YOLU TRAFİĞE KAPATTILAR

Yıllardır stat özlemiyle yanıp tutuşan ve kulübün içinde bulunduğu durumdan stat sayesinde kurtulmayı hesaplayan taraftarlar Mavişehir’de zaman zaman caddeye çıkarak yolu trafiğe kapattı. Yoldan geçen arabaların kornalarıyla gruba destek verdiği görüldü.

STATLARI BELEDİYE YAPAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Karşıyakalıların tüm protestolarına rağmen, stat konusunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na benzer bir tavır sergiledi. Kılıçdaroğlu, ilk maçın geçen hafta oynandığı, ancak zemini bozulduğu için bakıma alınan Doğanlar Stadı’nın resmi açılışında yaptığı konuşmada, hükümete “İzmir’e stadı belediye yapar” diye seslendi. Kılıçdaroğlu, ilk görüşmesinde Başbakan Binali Yıldırım’a, “Siz İzmir’e stat yapmayı bırakın. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu statları yapacak.
Senin bütçenden kaynak azalmayacak” diyeceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla’ya da Doğanlar Stadı’na Aziz Kocaoğlu’nun isminin verilmesini önerdi.

DAVAYI BELEDİYE ÇEKSİN

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka Yalı Stadı ile ilgili dün yine ilginç bir yaklaşım gösterdi. İki gün önce “Biz dava açmadık” diyen Kocaoğlu, bu kez “Bizim açtığımız dava bellidir. Davayı Danıştay’a götüren Gençlik ve Spor Bakanlığı’dır.
Davayı geri çekmesi gereken bakanlıktır. Davadan vazgeçecek, planını yapacak, çalışmalara başlayacak” ifadesini kullandı. Kocaoğlu’nun bu yaklaşımı hukukçular tarafından “komik” diye nitelendirildi. Çünkü bakanlık, 18. Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin İzmir Büyükşehir belediyesi’nin Karşıyaka Stadı ile ilgili olarak açtığı davada verdiği “ihale iptal” kararına itiraz ettiği için dosya Danıştay 13. Dairesi’ne gitti. Eğer bakanlık, Kocaoğlu’nun söylediği gibi itirazı geri çekerse, mahkeme kararı gereği Karşıyaka Stadı’nın ihalesi iptal edilecek. Bu da başa dönülüp, yeniden ihale açılması ve sürecin uzaması anlamına geliyor.